Leczenie osteoporozy. Eksperyment studentów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Młodzi naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wraz ze studentami innych uczelni chcą wysłać komórki kostne w kosmos. Projekt w przyszłości ma się przyczynić do zwalczania osteoporozy.

Adrianna Graja ukończyła mechatronikę na Politechnice Wrocławskiej, w trakcie studiów brała udział w konkursach, które wiązały się  z tematyka kosmosu. Z czasem rozpoczęła studia doktoranckie w katedrze mikrosystemów. Zebrała grupę studentów, by razem wystartować w kolejnym konkursie #OrbitYourThesis.

Kosmiczne testy studentów w walce z osteoporozą

„Plan. A”  polega na opracowaniu i skonstruowaniu mikrolaboratorium, które ma zbadać rozwój komórek kostnych w przestrzeni kosmicznej.

Na orbicie, a konkretnie w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej możemy umieścić my thesis, czyli laboratorium -lab-on-chip – mówi Adrianna Graja, Team Leader, doktorantka na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej

Jak przyznaje doktorantka pomysł na wysłanie komórek kostnych w kosmos narodził się na wykładzie, który poruszył problem kosmonautów. Dotyczył on wyniszczania kości w przestrzeni kosmicznej, które można porównać do osteoporozy. Projekt Plan A ma w przyszłości przyczynić się do zapobiegania schorzeniu. 

W pierwszy kroku chcieliśmy się skupić na hodowli komórek kostnych. Wiemy, że podział takich komórek jest spowolniony w warunkach mikro grawitacji. Chcieliśmy to zaobserwować, potwierdzić, a następnie dodać czynnik stymulujący, który by utrzymał te podział na dobrym poziomie – tłumaczy doktorantka. 

Jak studenci chcą wysłać w kosmos komórki?

Sam proces wysłania komórek kostnych w przestrzeń kosmiczną jest niezwykle skomplikowany. Trzeba utrzymać odpowiednią temperaturę i zasilanie, a całe laboratorium mieści się w małej kostce.

Całość ma się mieści w kostce 10x10x10 cm i nie przekraczać 1,33kg. Na to składają się dwa chipy, jeden stymulowany, drugi nie, dla porównania. Dodatkowo zbiorniki z pożywką, oświetlenie, kamera i zasilanie – dodaje doktorantka. 

Młodzi naukowcy przyznają, że najtrudniejszym elementem projektu jest opracowanie metody hodowli komórek kostnych. Studenci przewidują, że laboratorium musi spędzić w przestrzeni kosmicznej około 11 dni, aby badanie było wiarygodne. 

My przygotowujemy się do takiego działania, które pozwoli utrzymać te komórki przez kilkanaście dni bez ingerencji człowieka. Podczas gdy normalne hodowle wymagają codziennej opieki – podsumowuje Michał Matysiak, student kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

W projekt zaangażowali się nie tylko studenci z różnych kierunków, ale także różnych uczelni. Między innymi z Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Medycznego z Wrocławia i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Politechnika Wrocławska jest jednak koordynatorem wszystkich działań.

CZYTAJ TAKŻE:

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy