Ledon zmienił to znane miejsce w centrum Wrocławia, jest nie do poznania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pod wrocławskimi Arkadami, przy ul. Świdnickiej pomiędzy najstarszą wrocławską księgarnią a sklepem z rowerami świeci nowy neon. Świetlisty napis "Jedź i czytaj" to kolejna metamorfoza w ramach projektu "Dobry Widok".

Pomarańczowy neon, a dokładnie ledon pojawił się w tym właśnie miejscu nie bez przyczyny, autorzy projektu chcieli w ten sposób nawiązać do tradycji neonów w tzw. KDMie, czyli Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej na wrocławskim śródmieściu, niegdyś centrum wrocławskich neonów. Koordynatorzy projektu „Dobry Widok” wraz z właścicielem sklepu rowerowego RoweryStylowe.pl we współpracy z księgarnią Księżnicą nosili się z różnymi pomysłami na ożywienie tego miejsca, był m.in. pomysł na powstanie w tym miejscu obrazu lub grafitti, jednak autorzy projektu zdecydowali się na coś co będzie bardziej wpisywało się w klimat tego legendarnego miejsca.

Postanowiliśmy zrobić coś naprawdę ekstra, co będzie się dobrze komponowało z tą ulicą, z tym otoczeniem. Padł finalnie pomysł zrobienia neonu, w zasadzie jest to ledon, a nie neon, czyli taka nowoczesna wersja neonu, która jest nieco łatwiejsza w utrzymaniu, a równie atrakcyjna jeśli chodzi o wygląd – mówi Maciej Myszko, właściciel sklepu RoweryStylowe.pl.

Projekt „Dobry Widok” został stworzony przez Fundację Dom Pokoju, ma on na celu poprawę estetyki przestrzeni miejskiej Wrocławia. Ma na koncie metamorfozy witryn zwłaszcza na wrocławskim Nadodrzu. Co roku w okolicy świąt „Dobry Widok” organizuje również konkurs „Witryna na Gwiazdkę” na najlepszą witrynę świąteczną, w którym to sklep Rowerystylowe.pl również brał udział.

Oprócz tego, że byli aktywni w konkursie to również mieli w nim bardzo dobre wyniki. No i od słowa do słowa okazało się, że Maciek jest wizjonerem, chciałby trochę zmienić wejście do swojego sklepu, po odwiedzeniu go tutaj mogliśmy stwierdzić, że faktycznie ta wnęka jest ciemna, smutna i taka dosyć problematyczna. Jest tutaj z zewnątrz zamykana kratą, nawet na noc, bo wiadomo wnęki w centrum miasta cieszą się dużym zainteresowaniem po zmroku. Chcieliśmy odmienić trochę jej wizerunek, do tego projektu dołączyła się Księżnica, czyli sklep, który jest tuż obok. Wydaje nam się, że to jest właśnie takie idealne połączenie tego co chcielibyśmy robić, tzn. żeby przedsiębiorcy przy okazji współpracy z nami zaczynali też współpracować ze swoimi sąsiadami. To jest takie nasze wielkie marzenie, żeby ten wzorzec powtarzać – mówi Zuzanna Wollny, koordynatorka, projekt „Dobry Widok”.

Ledony w odróżnieniu od neonów, świecą dzięki energooszczędnej technologii LED na dowolny kolor. Są również łatwiejsze w konserwacji i przede wszystkim tańsze.

Charakterystyczny pomarańczowy, rodem z Holandii, przyciąga myślę wzrok wszystkich przechodniów, także mam nadzieję, że rzeczywiście będziemy jeszcze lepiej zauważalni i to rzeczywiście jest taki problem tych Arkad, gdzie tak naprawdę nie każdy wie co tutaj się dzieje. Ludzie w przejeżdżających samochodach, tramwajach widzą po prostu architekturę Arkad, a niekoniecznie wiedzą jakie sklepy się tutaj mieszczą – dodaje Maciej Myszko.

Warto podkreślić, że ledon na ul. Świdnickiej wykonali specjaliści, którzy dbają choćby o galerię neonów na Ruskiej.

Zobacz również

Jest często zakorkowana, a nawet zablokowana. Powody? Zbyt duże natężenie ruchu, częste roboty drogowe, niemal codzienne wypadki, zaledwie dwa pasy ruchu i brak pasa awaryjnego. Wszystko to sprawia, że autostrada A4 jest jedną z najbardziej niebezpiecznych tras w naszym kraju. Od lat powtarza się temat rozbudowy trasy, zwłaszcza na odcinku Wrocław – Krzyżowa. Czy w końcu uda się zrealizować te plan?

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy