Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Przed młodzieżą otwierają się nowe drzwi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Budynek Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zyskał nowe oblicze. Otworzono 8 sal edukacyjnych, z których będzie mogła korzystać młodzież z całego Dolnego Śląska. To kolejny krok w stronę budowania dobrych relacji między nauką a biznesem.

– Ten budynek ma 8000 metrów kwadratowych i ma kilka sal konferencyjnych. I te sale od dzisiaj mają imiona wielkich Polaków. To są naukowcy, to są ludzie związani z biznesem, więc chcemy łączyć edukację z biznesem – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Sale będą nosić imiona między innymi Stefana Drzewieckiego, pioniera lotnictwa, Tadeusza Tańskiego, konstruktora samochodowego lub Mariana Lutosławskiego, inżyniera i mechanika. 

– Generalnie pomysłów było bardzo dużo, bo tych wielkich Polaków jest wielu. Wiele osób i mogliśmy wybierać. Natomiast powołaliśmy komisję, która właśnie opiniowała, też młodzież w tym brała udział, czyli wskazywała swoich patronów – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Inicjatyw w Dolnośląskim Klastrze Edukacyjnym jest bardzo dużo. Przede wszystkim będziemy organizować tutaj Akademię Przedszkolaków. Z tą myślą powstała ta sala, czyli dla najmłodszych. Ale oczywiście będziemy zapraszać również na warsztaty modelarskie, na różnego rodzaju inicjatywy przedsiębiorczości, czyli takie zajęcia skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych, średnich, które organizujemy z między innymi z kompetencji miękkich, z radzenia sobie na rynku pracy. Klaster edukacyjny jest otwarty dla szkół z całego województwa, także z tych mniejszych miejscowości mówi Aleksandra Jurkiewicz, departament klastrów w Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Poza otwarciem sal, tego dnia rozstrzygnięto konkurs „Patroni Roku 2023”. Zwyciężyła Maja Siwik.

Namalowałam wielkiego artystę pana Jerzego Nowosielskiego i zajęło mi to około tygodnia – mówi Maja Siwik, uczennica II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy.

– Niesamowite prace młodych ludzi. Oni odkrywali wielkich Polaków, przelewali to na papier, rysowali, malowali. Jedna z laureatek tego konkursu namalowała do wszystkich naszych sal obrazy. I te obrazy zostaną już na zawsze w Legnickiej Strefie – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Po namalowaniu tej pracy, dostałam propozycję od przedstawicieli Legnickiej Strefy, by namalować kolejnych ważnych dla Polski artystów do sal konferencyjnych. Było to dla mnie duże wyzwanie, bo namalowanie sześciu dużych portretów wymaga dużo czasu i poświęcenia. Ale z tego względu, że było to w wakacje i było dużo czasu wolnego, to podjęłam się tego wyzwania i ostatecznie mi się udało. Bardzo się cieszę, jestem bardzo dumna. Jeszcze bardziej cieszę się z tego, że te moje prace wiszą w salach konferencyjnych, bo jest to nie tylko fajne z tego względu, że można dowiedzieć się więcej o tej postaci, ale też, że te moje obrazy mogą inspirować i cieszyć innych – mówi Maja Siwik, uczennica II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy.

– Akurat praca naszej laureatki, która zajęła pierwsze miejsce, czyli Mai Siwik – zastanawialiśmy się, czy to nie jest może komputerowo robione, więc były testy, sprawdzaliśmy, dzwoniliśmy do mamy, ale nie, faktycznie okazało się, że to jest tak uzdolniona osoba. Pozostałe laureatki oczywiście również. Jesteśmy niezwykle zadowoleni i szczęśliwi, że taki był odzew i mamy tylu zdolnych uczniów – mówi Aleksandra Jurkiewicz, departament klastrów w Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy