Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zmienia kosmos

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
11 maja we Wrocławiu podpisano list o współpracy, na mocy którego w Legnicy powstanie innowacyjna fabryka satelitów.

Produkcją nanosatelitów zajmie się SatRev, czołowy polski podmiot z sektora kosmicznego. Fabryka będzie pierwszym w Polsce miejscem, gdzie nanosatelity będą powstawały w ilościach komercyjnych. 

W Polsce mamy zdolnych ludzi, zdolnych naukowców, zdolnych przedsiębiorców, którzy naprawdę wchodzą na światowe rynki i nie są tylko dostarczycielem, ale producentem. Dla nas to jest na pewno wyzwanie i cieszymy się bardzo, że wybrano lokalizację właśnie w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekologicznej – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Satelity mają stworzyć system, który będzie monitorować Ziemię w czasie rzeczywistym.

To jest potrzebne w różnych gałęziach przemysłu, zaczynając od rolnictwa, przechodząc przez monitoring infrastruktury, przez bezpieczeństwo i obronę do logistyki i zarządzania kryzysowego w różnych sytuacjach – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev. 

Najbardziej innowacyjne w fabryce, która powstanie w Legnicy, będzie wnętrze.

Jesteśmy na etapie całego programu budowy hal, ale hal nie typowo logistycznych, tylko hal skrojonych, powiedziałbym, na miarę, pod konkretnego inwestora, ale też hal, które będzie można trochę – powiedziałbym w języku młodzieżowym – wykorzystywać, jak aplikacje – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

System satelitów będzie między innymi monitorować zmiany, jakie powoduje w środowisku ludzka działalność. Czy samo wysłanie satelity na orbitę nie zakłóca ekosfery?

Nasza fabryka ma być ekologiczna, całość produkcji energii ma być dostarczana z odnawialnych źródeł. Nasze urządzenie nie będą zaśmiecać orbity, będą specjalnie utylizowane na orbicie, czyli będziemy je wprowadzać tak w atmosferę, żeby one mogły wyparować w górnych częściach atmosfery i jeżeli mówimy o zmianach klimatycznych, no to chcemy dostarczyć więcej informacji na ten temat – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev. 

Nadszedł czas na to, żeby młodzi, zdolni nie wyjeżdżali z Polski, tylko żeby się tu rozwijali i żeby ściągali młodych, zdolnych z całego świata – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 


Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy