Lekcja ekologii w wykonaniu licealistki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Maya ma 17 lat i przygotowuje się do matury międzynarodowej. Oprócz tego gra na pianinie, interesuje się ceramiką. W tym wszystkim bacznie obserwuje otaczającą ją rzeczywistość z niezwykłą ekologiczną wrażliwością.

Wydaje mi się, że to moja mama. Od dziecka mówiła mi, że trzeba szanować planetę i środowisko. Zawsze spędzałam czas w lesie, nad morzem czy w górach i sama sprzątałam po innych. Ten widok był dla mnie bardzo smutny, więc postanowiłam, że zacznę teraz. Jestem młoda, może dzięki temu więcej osób mnie usłyszy – mówi Maya Kiernicka-Allavena, organizatorka akcji sprzątania Wielkiej Wyspy.

Młoda ekolożka od 10 lat mieszka na wrocławskiej Wielkiej Wyspie. W kwietniu uczestniczyła w akcji sprzątania jednej z rad osiedla. Teraz obserwując, jak bardzo ten teren jest zaśmiecona, postanowiła stworzyć własną akcję.

Akcja sprzątania Wielkiej Wyspy odbędzie się 20. czerwca o godzinie 11:00 przy Jazie Bartoszowickim. To będzie inauguracja projektu „Czysta wyspa” – dodaje Maya Kiernicka-Allavena, organizatorka akcji sprzątania Wielkiej Wyspy.

Akcja sprzątania to tylko początek. W planach Mai jest jeszcze zainstalowanie tablic przypominających o konieczności sprzątania po sobie, instalacja worków lub pojemników na odpady w okolicy, a także zainstalowanie dystrybutora worków przy wejściach na koronę wałów. Całą inicjatywę wspiera wrocławskie biuro Parlamentu Europejskiego.

Program „Wspólnie.eu” to inicjatywa europejska, która zrzesza wolontariuszy, którzy chcieliby czynnie działać, promując wartości europejskie. Maya jest naszą sześciogwiazdkową debiutantką , dzięki ogromie zaangażowania, energii i pomysłowości. Często nas zaskakuje, przychodząc z gotowymi pomysłami – tłumaczy Leszek Gaś, dyrektor biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Cieszę się, że mam taką możliwość i że Parlament mi dał taką możliwość rozwoju. Może otworzy to oczy innym młodym miłośnikom Wielkiej Wyspy albo nawet innym mieszkańcom –  dodaje Maya Kiernicka-Allavena, organizatorka akcji sprzątania Wielkiej Wyspy.

To, na czym nam zależy to to, żeby te projekty była samo-podtrzymujące się, czyli nie jednorazowe, ale z możliwością powtórzenia w postaci kolejnych edycji –  tłumaczy Leszek Gaś, dyrektor biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Akcję sprzątania wspomaga także wrocławski Ekosystem.

Przekazujemy worki, rękawiczki, zapewniamy odbiór odpadów, a także w miarę możliwości promujemy takie wydarzeniach na swoich socialach – dodaje Dorota Witkowska, rzeczniczka Ekosystemu Wrocław.

Maya zdradziła nam, że temat ekologii jest dla niej bardzo ważny. Swoją przyszłość także chciałaby z nią związać. 

Jestem dość świrem na tym punkcie. W domu nie ma żadnych plastikowych worków. Do szkoły noszę papierowe pojemniki na śniadanie, staram się nie używać plastiku. Lubię śledzić nowe formy opakowań na przykład z papieru. Są to świetne rozwiązania, które w łatwy sposób ratują naszą planetę –  dodaje Maya Kiernicka-Allavena, organizatorka akcji sprzątania Wielkiej Wyspy.

Serce rośnie. Nie ukrywam, że bardzo się cieszę, że coraz więcej osób angażuje się w takie akcje. Jeszcze bardziej cieszy to, że to nie tylko akcja sprzątania, ale jest plan na kontynuacje – dodaje Dorota Witkowska, rzeczniczka Ekosystemu Wrocław.

Zapraszam na akcję sprzątania 20. czerwca o 11:00 na Jazie Bartoszowickim – podsumowuje Maya Kiernicka-Allavena, organizatorka akcji sprzątania Wielkiej Wyspy.

Zobacz również

Pierwsze pieniądze ze środków europejskich popłynęły do Polski, ale czasu na realizację projektów jest niezwykle mało. Wrocław ma gotowe pomysły, które mogłyby zostać sfinansowane z KPO. Miasto będzie starać się także o refundację inwestycji, które zostały już skończone.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy