Lenka Kubica zaprasza do wpatrywania się

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Motyw kobiecości w polskiej kulturze jest ostatnio wyraźnie obecny. Wystawa Leny Kubicy w Centrum Kultury Agora zaklęła kobiecość w kwiaty.

Szeroko rozumiana kobiecość stała się od jakiegoś czasu tematem wyraźnie obecnym w kulturze i sztuce, dlatego można byłoby zadać pytanie, czy ten temat nie jest już wyczerpany, czy się nie nudzi i czy przypadkiem wszystko nie zostało już powiedziane. 

To jest zawsze temat aktualny. Generalnie mam wrażenie, że co dziesięć lat wracają do nas podobne problemy. W latach 60., 70. były feministki, wcześniej, w latach 20. sufrażystki. Co jakiś czas po prostu ten temat powraca i sprawa nie jest załatwiona. Feminizm cały czas jest aktualny, zresztą tak, jak problemy związane z rasą, z różnicami kulturowymi, z mniejszościami. To cały czas powraca i jest aktualne, więc wydaje mi się, że to nie jest przesycone. Kultura nie jest jeszcze przesycona tym tematem. Myślę, że teraz jest mocniejsza fala, na pewno ona opadnie, ale w pewnym momencie znowu wróci – mówi Lenka Kubica, artystka.

Kwiaty kulturowo i pod względem budowy często kojarzone są z kobiecością. 

Tak naprawdę chodzi o znalezienie w kwiatach nie samej istoty kwiatu, tylko przestrzeni, kompozycji, a także doszukuję się kobiecych kształtów, form, w załamaniach, w delikatności, w kolorze, w światłocieniu – to głównie o to chodzi. Jedna rzecz też do tytułu mnie skłoniła. Kilka lat temu moja koleżanka spojrzała na ten wyschnięty liść bananowca i powiedziała, że fajnie by wyglądał w poziomie. Idea była, żeby to był pion. Tutaj w jednym miejscu jest jeszcze krajobraz angielski. To zainspirowało mnie też do tego tytułu i żeby pójść z tym dalej – mówi Lenka Kubica, artystka.

Oczywiście wstęp jest bezpłatny. Wystawa pt. „Zapraszam do wpatrywania się” wrocławskiej i karłowickiej artystki, Lenki Kubicy. Otwieramy ją 10 marca o godzinie 19. Serdecznie zapraszamy wszystkich na wernisaż, ale szczególnie kobiety, w tym wyjątkowym tygodniu. Wystawa potrwa do 9 kwietnia. Można ją odwiedzać od 9 do 17 w Centrum Kultury Agora – mówi Aneta Młyńska-Wójcik z Centrum Kultury Agora. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy