Letnie Warsztaty Architektury w nowej odsłonie na Politechnice Wrocławskiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Była Letnia Szkoła Architektury, teraz będzie ProtoLAB design & build czyli nowa odsłona warsztatów dla studentów architektury i kierunków pokrewnych. Niezwykłych, bo pozwalają uczestnikom na przejście całego cyklu projektowania aż do powstania, do realizacji wymyślonego projektu. Wszystko podczas wakacji na Politechnice Wrocławskiej.

Od kilku lat na uczelni organizowane są warsztaty projektowo-realizacyjne. Współorganizatorem jest dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury. 

Wydaje mi się, że architektura nie ogranicza się tylko do struktury, do budynku. Architektura jest z jednej strony miastem, a z drugiej strony klamką. Jest to przestrzeń, w której my żyjemy, jest scenografią, w której się poruszają ludzie i która powinna dać najbardziej optymalne możliwości rozwoju – mówi dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. 

Podczas warsztatów studenci dostają konkretne zadania i wytyczne, jakimi powinni się kierować. Rezultat ich pracy zależy wyłącznie od ich kreatywności, poczucia estetyki i umiejętności obsługi narzędzi. Tak było podczas poprzednich edycji. 

Warsztaty, które odbędą się w tym roku ProtoLAB design & build polegają na tym, że studenci najpierw projektują pewne obiekty architektoniczne – pawilony, struktury, może większe meble miejskie, a następnie wykonują je sami. Jest to niepowtarzalna okazja, żeby przejść całą ścieżkę od pierwszej kreski, od pierwszej koncepcji, burzy mózgów przez rysunki wykonawcze, przeliczenie budżetu zaplanowanie produkcji i wykonanie poprzez nauczenie się obsługi profesjonalnych narzędzi budowlanych – mówi dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. 

Warsztaty odbędą się w dwóch etapach. Część projektowa zostanie przeprowadzona on-line  pod koniec lipca, a w sierpniu uczestnicy będą wykonywać to, co wcześniej zaprojektowali. Zespół profesora od dawna interesuje się wykorzystaniem do budowania papieru i tektury. W Lublinie w ogromnej hali wykonali tymczasowe miejsca dla uchodźców z Ukrainy. 

Nagle okazuje się, że można wykorzystując te materiały papierowe i tuby, którymi dysponujemy i wiemy jak się zachowują to możemy stworzyć miejsce tymczasowego zakwaterowania dla ponad 1000 osób. To nie jest wyimaginowana sytuacja, coś hipotetycznego, tylko to się stało. Trzeba było tam pojechać, zbudować taki ośrodek i mam nadzieję, że w jakimś promilu, procencie tym osobom pomogło  – mówi dr inż. Paweł Niewiadomski, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. 

I tym razem organizatorom zależy na pomocy potrzebującym. 

Bardzo nam zależy na żeby również zaprosić i staramy się o środki, które nam pomogą zapewnić przyjazd studentom z Ukrainy. Po to, żeby zapewnić im krótkie wakacje, a z drugiej strony obsługa narzędzi budowlanych okaże się im pomocna w przyszłości przy odbudowie swojego kraju – dodaje dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. 

Zobacz również

W Świeradowie-Zdroju w budynku po dawnym PKP znajduje się Stacja Kultury, w której odbywają się liczne zajęcia, spotkania, koncerty, ale i wernisaże. W tej chwili możemy podziwiać wystawę pod nazwą „Koneccy. Sztuka w trzech odsłonach”. To barwny świat rodziny artystów, w której możemy podziwiać artystyczne ich wizje oraz baśniowe krainy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy