Lewica: Czy demokracja się skończyła?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Czy żyjemy w czasach schyłku demokracji, a może demokracja już się skończyła? W budynku starej giełdy przy placu Solnym odbyło się spotkanie z prof. Adamem Bodnarem byłym rzecznikiem praw obywatelskich. Prof. Bodnar w rozmowie z posłem Krzysztofem Śmiszkiem mówił o tym w jaki sposób łamane są prawa w Polsce.

Organizatorzy debaty czyli wrocławska Lewica deklarują, że takie spotkania mają nie tylko wydźwięk wyborczy, ale także są przyczynkiem do dyskusji z obywatelami o przyszłości Polski. 

Wszyscy chcemy mieszkać w kraju, w którym czujemy się dobrze, w którym mamy pewność, że policja jest od pilnowania porządku, prokuratura działa na rzecz obywateli, a nie jednej partii, a sędziowie są wolni i niezależni w swoim orzekaniu. Dziś tego nie czujemy, ale chcemy o tym porozmawiać, chcemy zdiagnozować sytuację i chcemy porozmawiać o tym jak w Polsce demokrację albo naprawić lub wręcz przywrócić – mówił poseł na sejm RP Krzysztof Śmiszek.

Zdaniem prof. Adama Bodnara przywrócenie praworządności w kraju może zająć kilka lat, bo trzeba między innymi zreformować sądownictwo i prokuraturę. Prof. Bodnar mówił także o tym, że trzeba naprawić media publiczne i przekonać społeczeństwo, że jest to w interesie obywateli. Były Rzecznik Praw Obywatelskich ma także pomysł na monitorowanie kampanii wyborczych.

– Marzę o tym, aby powstała strona internetowa opierająca się na mapie topograficznej Polski, która monitorowałaby powstawanie wszystkich bilbordów wszystkich partii politycznych w całej Polsce. Tak, żeby każdy obywatel mógł np. wrzucić do internetu zdjęcie jakiegoś bilbordu i mógł się dowiedzieć kto za ten bilbord zapłacił, ile to kosztowało i jak długo będzie wisiał oraz że będziemy mogli porównać ile kto na to wydał –  mówił prof. Adam Bodnar.

Adam Bodnar zadeklarował, że nie wyklucza kandydowania do senatu, ale jako niezależny od żadnej partii kandydat. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy