Lex Czarnek: kontrola posłów i posłanek w Dolnośląskim Kuratorium Oświaty

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od ponad trzech tygodni trwają batalie wokół ustawy zwanej „Lex Czarnek”, która przewiduje zmiany w prawie oświatowym. Przypomnijmy, że została ona przyjęta przez Sejm 13 stycznia i odrzucona przez Senat w zeszły piątek, 4 lutego. Podstawą do zmian w prawie oświatowym ponoć miały być skargi od rodziców, które miały licznie spływać do kuratoriów oświaty w całej Polsce w ciągu ostatnich 6 lat. W związku z tym, posłowie i posłanki postanowili przeprowadzić kontrolę między innymi w Dolnośląskim Kuratorium Oświaty dotyczącą „Lex Czarnek” oraz liczby skarg rodziców na organizowane przez organizacje pozarządowe zajęcia pozalekcyjne w latach 2016-2021.

Inspiracją do naszych kontroli, była sytuacja w Małopolskim Kuratorium Oświaty, gdzie pani kurator powiedziała, że takich skarg jest 400, a kiedy przyszliśmy i sprawdziliśmy, odpowiedziała nam, że 6 od 2019 do dnia dzisiejszego. W Dolnośląskim Kuratorium Oświaty pytaliśmy o to samo. Otóż w latach 2019-2021 do tego kuratorium wpłynęło 5 skarg – mówi Krystyna Szumilas, posłanka na Sejm RP, PO.

Zbadaliśmy te przypadki. Okazało się, że w jednym przypadku szkoła dopełniła wszystkich warunków, jakie musi spełnić. To znaczy zwróciła się i uzyskała pozytywną opinię rady szkoły, czy w tym przypadku rady pedagogicznej oraz rady rodziców, a rodziców indywidualnie proszono o zgody na udział ich dzieci w tych działaniach. Chodziło o warsztaty prowadzone z dziećmi w godzinach pracy szkoły. Natomiast w pozostałych 4 przypadkach, tego warunku szkoły nie dopełniły – mówi Janusz Wrzal, Dolnośląski Wicekurator Oświaty.

To pokazuje, że projektowane zmiany w Lex Czarnek to nie jest potrzeba, której żądają rodzice uczniów, ale to jest wymysł ministra Czarnka, który chce ograniczyć organizacjom pozarządowym możliwość edukowania dzieci – mówi Małgorzata Tracz, posłanka na Sejm RP, Zieloni.

W senacie odrzuciliśmy tę szkodliwą ustawę. Ponieważ uważamy, że nie ma miejsca dla politycznej szkoły PiS-u, ale również nie zgadzamy się na to, żeby rodzice nie brali czynnego udziału w edukacji i wychowaniu swoich dzieci – mówi Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Senator RP, PO.

Lex Czarnek ograniczy wszystkie szkoły, dlatego że dyrektor szkoły, nauczyciele, rodzice mogą chcieć zajęć pozalekcyjnych na przykład z wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy też sędziami z Justycji, aby uczyć kompetencji obywatelskich, a kurator może tego zakazać – mówi Piotr Borys, poseł na Sejm RP, PO.

Udało się zatrzymać tę ustawę w senacie. Wierzę, że zrobimy wszystko, żeby to głosowanie w Sejmie także było efektem mobilizacji, żebyśmy mogli tę ustawę w Sejmie odrzucić – mówi Grzegorz Schetyna, poseł na Sejm RP, PO.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy