Lex Czarnek: kontrola posłów i posłanek w Dolnośląskim Kuratorium Oświaty

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od ponad trzech tygodni trwają batalie wokół ustawy zwanej „Lex Czarnek”, która przewiduje zmiany w prawie oświatowym. Przypomnijmy, że została ona przyjęta przez Sejm 13 stycznia i odrzucona przez Senat w zeszły piątek, 4 lutego. Podstawą do zmian w prawie oświatowym ponoć miały być skargi od rodziców, które miały licznie spływać do kuratoriów oświaty w całej Polsce w ciągu ostatnich 6 lat. W związku z tym, posłowie i posłanki postanowili przeprowadzić kontrolę między innymi w Dolnośląskim Kuratorium Oświaty dotyczącą „Lex Czarnek” oraz liczby skarg rodziców na organizowane przez organizacje pozarządowe zajęcia pozalekcyjne w latach 2016-2021.

Inspiracją do naszych kontroli, była sytuacja w Małopolskim Kuratorium Oświaty, gdzie pani kurator powiedziała, że takich skarg jest 400, a kiedy przyszliśmy i sprawdziliśmy, odpowiedziała nam, że 6 od 2019 do dnia dzisiejszego. W Dolnośląskim Kuratorium Oświaty pytaliśmy o to samo. Otóż w latach 2019-2021 do tego kuratorium wpłynęło 5 skarg – mówi Krystyna Szumilas, posłanka na Sejm RP, PO.

Zbadaliśmy te przypadki. Okazało się, że w jednym przypadku szkoła dopełniła wszystkich warunków, jakie musi spełnić. To znaczy zwróciła się i uzyskała pozytywną opinię rady szkoły, czy w tym przypadku rady pedagogicznej oraz rady rodziców, a rodziców indywidualnie proszono o zgody na udział ich dzieci w tych działaniach. Chodziło o warsztaty prowadzone z dziećmi w godzinach pracy szkoły. Natomiast w pozostałych 4 przypadkach, tego warunku szkoły nie dopełniły – mówi Janusz Wrzal, Dolnośląski Wicekurator Oświaty.

To pokazuje, że projektowane zmiany w Lex Czarnek to nie jest potrzeba, której żądają rodzice uczniów, ale to jest wymysł ministra Czarnka, który chce ograniczyć organizacjom pozarządowym możliwość edukowania dzieci – mówi Małgorzata Tracz, posłanka na Sejm RP, Zieloni.

W senacie odrzuciliśmy tę szkodliwą ustawę. Ponieważ uważamy, że nie ma miejsca dla politycznej szkoły PiS-u, ale również nie zgadzamy się na to, żeby rodzice nie brali czynnego udziału w edukacji i wychowaniu swoich dzieci – mówi Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Senator RP, PO.

Lex Czarnek ograniczy wszystkie szkoły, dlatego że dyrektor szkoły, nauczyciele, rodzice mogą chcieć zajęć pozalekcyjnych na przykład z wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy też sędziami z Justycji, aby uczyć kompetencji obywatelskich, a kurator może tego zakazać – mówi Piotr Borys, poseł na Sejm RP, PO.

Udało się zatrzymać tę ustawę w senacie. Wierzę, że zrobimy wszystko, żeby to głosowanie w Sejmie także było efektem mobilizacji, żebyśmy mogli tę ustawę w Sejmie odrzucić – mówi Grzegorz Schetyna, poseł na Sejm RP, PO.

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy