Lex TVN. Posłowie komentują sejmowe obrady

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji została uchwalona. Teraz Senat ma 30 dni na jej procedowanie. My porozmawialiśmy z posłami, o tym co wydarzyło się 11 sierpnia w Sejmie i co tak naprawdę może oznaczać wejście tej ustawy w życie.

Projekt PiS uderza bardzo mocno w konstytucyjne wartości. To jest uderzenie nie tylko w jedną stację. To jest uderzenie w prawa człowieka i wolności obywatelskie. To ja jako obywatel chcę decydować czy oglądam Echo24, Tv Republika, TVP albo Onet – mówi Krzysztof Śmiszek, poseł na Sejm RP, Lewica. 

PiS się nie cofa. Widzieliśmy, że na początku zawłaszczył media publiczne, przekształcając w tubę propagandową. Potem za sprawą Obajtka przejął regionalne i lokalne dzienniki, bardzo ważne. Oni nie mają umiaru. Chcą, żeby Polska była odizolowaną wyspą na mapie świata, która nie ma kontaktu ani z Unią Europejską ani z USA. Z kim oni nie są skłóceni? Chyba tylko z Rosją i Białorusią – dodaje Małgorzata Tracz, posłanka na Sejm RP, partia Zieloni.

Jeśli ten rząd idzie na konflikt z naszym największym sojusznikiem poza UE – Stanami Zjednoczonymi, łamie jednocześnie dwustronne umowy o gwarancji bezpieczeństwa inwestycji, to znaczy, że nie liczy się już z niczym. Trochę jakby ten scenariusz był pisany w Moskwie – uzupełnia Piotr Borys, poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska.

Posłowie opozycji nie ukrywają, że środowe obrady przejdą do historii, jednogłośnie stwierdzając, że marszałek Elżbieta Witek złamała sejmowy regulamin. To sprawia z kolei wrażenie, że PiS będzie chciało rozpatrywać projekty ustaw, dopóki nie przejdą przez głosowanie, słyszymy.

Mieliśmy do czynienia z czymś okopanym – korupcją polityczną. Pierwsze wyniki głosowania były jednoznaczne – PiS przegrał głosowanie. Co zrobił PiS? Przez 1,5 godziny łamano kręgosłupy moralne posłów Pawła Kukiza. Zrobili to skutecznie, kolejne głosowanie poszło po myśli PiS – dodaje Krzysztof Śmiszek, poseł na Sejm RP, Lewica. 

Nie mamy złudzeń, że podczas kolejnych głosowań PiS także dopuści się korupcji. To jest początek degradacji i gnicia tej władzy. Mam nadzieję, że Polacy to zobaczą przy kolejnych wyborach – komentuje Piotr Borys, poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska.

– Przyznam, że nie spodziewałam się tej reasumpcji. Wydawało się to dość nieprawdopodobne. Wszystko było jasne – 229 głosów za odroczeniem sejmowych obrad.  Po czym marszałek Witek zarządza przerwę, udaje się do ciemnego pokoju z kilkoma posłami PiS, wychodzi i ogłasza reasumpcję. To jest po prostu niedopuszczalne, co więcej to się działo na oczach milionów Polek i Polaków – dodaje Małgorzata Tracz, posłanka na Sejm RP, partia Zieloni.

Opozycja złożyła wniosek do prokuratury dotyczący marszałek Witek i możliwości popełnienia przez nią przestępstwa. Ponadto, zbierano podpisy o odwołanie jej z funkcji marszałka Sejmu.

– Ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Ta władza kiedyś się zmieni. Ta sterta zawiadomień do prokuratury rośnie, teraz te wnioski są umarzane. Jednak te działania można podjąć na nowo, kiedy okoliczności będą lepsze – podsumowuje Krzysztof Śmiszek, poseł na Sejm RP, Lewica.

– Wierzę w to, że opozycja będzie szła teraz jednym torem, ostatnie obrady sejmu to potwierdziły. PiS wkroczył na drogę gnicia – podsumowuje Małgorzata Tracz, posłanka na Sejm RP, partia Zieloni.

Stacja TVN24 w lipcu zaczęła starania o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie. Koncesja została przyznana.

Próbowaliśmy się także skontaktować z posłami Prawa i Sprawiedliwości, jednak żaden z nich nie zechciał skomentować środowych obrad sejmowych.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy