Licealiści z Wrocławia zostali wicemistrzami Polski w konkursie na kreatywność

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Licealiści z Wrocławia zostali wicemistrzami Polski w konkursie Odyseja Umysłu. To międzynarodowy konkurs, który polega na rozwiązaniu dwóch problemów - długoterminowego i spontanicznego. Uczniowie pod okiem trenerek pracowali od września - udało się wygrać, teraz mają szansę na wyjazd do Stanów Zjednoczonych.

Odyseja Umysłu to kreatywny konkurs, który uczy nieoczywistego podejścia, nieszablonowego myślenia, tworzenia w sposób kreatywny i łamiący utarte schematy. Uczestnicy mają do rozwiązania problem długoterminowy, który wymaga miesięcy pracy. Zespół samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala rozwiązanie. W przypadku drużyna pod patronatem Zespołu Szkół nr 8 we Wrocławiu, uczniowie musieli poradzić sobie z koperkiem, który zarastał pole.

Głównym celem tego było zrobienie maszyny, wynalazku, który będzie unicestwiać ten problem, czyli koperek, który zarastał pole chrobotka reniferowego – mówi Oliwia Więcek, członkini drużyny wicemistrzów Polski Odysei Umysłów.

Młodzież musi stworzyć sama w kreatywny sposób, mając na to niewiele funduszy, przedstawienie i rozwiązanie jakiegoś problemu. W tym roku miał to być problem, który się nazywał „Wynalazek jak znalazek”. To naprawdę była gruba sprawa. Młodzież wymyśliła sobie, że stworzy maszynę, która będzie pozbawiać koperku, który zarastał pole chrobotka reniferowego – wyjaśnia Barbara Wyborna, trenerka drużyny wicemistrzów Polski Odysei Umysłów.

Jak przyznają licealiści – dużo ich to nauczyło. Kluczem do rozwiązania każdego z problemów była współpraca i wzajemne uzupełnianie – chłopcy odpowiadali za część techniczną, a dziewczyny za estetykę.

Było naprawdę dużo pierwszych pomysłów, z którym musieliśmy wyciągać kolejne, a które okazały się nietrafne. Wtedy trzeba było zaczynać od początku, ale z takim doświadczeniem, że poprzedni pomysł nie działa. Myślę, że nauczyło nas to wytrwałości, cierpliwości, bo było dużo elementów, którym trzeba było poświęcić czas, żeby wyszły dobrze i zadziałały tak, jakbyśmy tego chcieli – zaznacza Aleksandra Mróz, członkini drużyny wicemistrzów Polski Odysei Umysłów.

Na pewno nauczyłem się używać wiertarko-wkrętarki. To było dość istotne przy robieniu maszyny, którą tworzyłem z Michałem. Nauczyłem się też cierpliwości i wymyślania tych wszystkich pomysłów. Rozwijaliśmy kreatywność i myślenie – mówi Jakub Wyborny, członek drużyny wicemistrzów Polski Odysei Umysłów.

Było to dla mnie bardzo fajne, nowe doświadczenie, bo wcześniej nie robiłem tak skomplikowanych technicznie rzeczy. Nauczyłem się dzięki temu narzędzi, nie potrafiłem tego wcześniej dodaje Michał Łysek, członek drużyny wicemistrzów Polski Odysei Umysłów.

Nad problemem długoterminowym drużyna pod okiem trenerek pracowała od września. Licealiści z Wrocławia na etapie ogólnokrajowym zostali wicemistrzami Polski i zakwalifikowali się do wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Aby pojechać, muszą jednak zebrać 80 tysięcy złotych.

Nigdy jeszcze nie byłem w Stanach, to była taka pierwsza myśl, że uda nam się tam polecieć. Później zacząłem się zastanawiać, czy nam się uda, bo trzeba jednak zebrać te pieniądze. Zbieramy je na stronie internetowej, mamy zbiórkę. Zorganizujemy też w szkole kawiarenkę, gdzie będziemy sprzedawać ciasta – mówi Jakub Wyborny, członek drużyny wicemistrzów Polski Odysei Umysłów.

W tym roku jest to w stanie Iowa. Nie jest to łatwe zadanie, w ciągu miesiąca zebrać takie fundusze, ale mamy nadzieję, że młodzież kreatywnie podejdzie do tego zadania i również je spontanicznie rozwiąże – zaznacza Barbara Wyborna, trenerka drużyny wicemistrzów Polski Odysei Umysłów.

To jest chluba dla szkoły, miasta, także dla Polski, że jest szansa, aby drużyna zaprezentowała swoje umiejętności na olimpiadzie światowej. Takie było nasze założenie, żeby uczniów nauczyć niestandardowego myślenia i szukania niestandardowych rozwiązań – podsumowuje Anna Wyczlińska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 8 we Wrocławiu.

W Zespole Szkół nr 8 we Wrocławiu we wszystkich klasach liceum i techników prowadzone są lekcje z treningu kreatywności.