„Liczymy się dla edukacji”. Polska szkoła potrzebuje zmian

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Edukacja odgrywa kluczową rolę w naszym życiu i to nie jest tylko kwestia szkoły, bo tak naprawdę uczymy się cały czas. Jednak to, czego uczymy się w szkole, stanowi podstawy i fundamenty, na których możemy się później oprzeć. O tym, jak ważna jest edukacja w Polsce, rozmawiano podczas konferencji „Liczymy się dla edukacji”, która odbyła się we Wrocławskim Parku Technologicznym.

Dzisiejsze dzieciaki za 20-30 lat będą zarządzać miastami, krajami, firmami. One będą decydowały o tym, jak dorośli będą żyli na swojej emeryturze, na starość. W związku z tym, jest to najważniejszy kapitał, jaki mamy i którym musimy się zaopiekować – mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Organizatorami konferencji „Liczymy się dla edukacji” jest Wrocławski Park Technologiczny i fundacja Pro Mathematica. W wydarzeniu wzięli udział nauczyciele, dyrektorzy szkół, eksperci ds. edukacji z całej Polski.

Wszyscy liczymy się dla edukacji, czy to są rodzicie, nauczyciele czy to są przedsiębiorcy, osoby, którym się wydaje, że edukacja jest dawno za nimi – są bardzo ważni dla edukacji. Edukacja to mądrość, wolność i po prostu szczęśliwe, spokojne życie – mówi Agnieszka Pałys, Wrocławski Park Technologiczny, fundacja Pro Mathematica.

Edukacja często jest traktowana jako wyzwanie, chociaż należałoby potraktować ją jako inwestycję w przyszłość. Konferencja, która odbyła się we Wrocławskim Parku Technologicznym, jest swoistym podsumowaniem kampanii „Liczymy się dla edukacji”. Do tej pory w jej ramach powstała między innymi strona projektujemyprzyszlosc.pl, gdzie zarejestrowało się już 150 podmiotów, które są częścią środowiska edukacyjnego i którym zależy na zmianach w polskiej szkole.

Ostatnie lata, szczególnie czas pandemii pokazał, że nasza rzeczywistość, codzienność jest mniej stabilna niż o tym myśleliśmy i umiejętność, która jest potrzebna nam i naszym dzieciom dla budowania przyszłości, to sposób radzenia sobie ze zmiennością, z nieprzewidywalnością – mówi Agnieszka Jankowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Ostródzie.

Jak zaznaczają specjaliści, szukanie rozwiązań dla dobrej edukacji można rozpocząć od prostych rzeczy. 

Staramy się tę rzeczywistość w szkole zmienić. Co pojawiło się nowego? Na pewno zajęcia interdyscyplinarne, czyli takie wyzwania, w którym pracują dwoje, troje, czworo nauczycieli, czasem nawet wszyscy i pracujemy bardziej wokół jakiegoś tematu, zdarzenia niż treści – mówi Agnieszka Jankowska.

Chcemy wszystkich ludzi z całej Polski, którzy tu się zjeżdżają, zagrzać do tego, żebyśmy wspólnie stworzyli projekt systemu edukacyjnego na miarę dzisiejszych i przyszłych potrzeb. Jeżeli ten system stworzymy, narysujemy go, opiszemy, to będziemy się starać, żeby sfera polityczna i rządowa zauważyła, że można coś w tym zakresie zrobić – mówi Maciej Potocki.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy