Liście – ważny element ekosystemu. Co z nimi zrobić?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przyszła jesień, a wraz z nią opadające z drzew liście. Czy warto grabić je za wszelką cenę? Odpowiedź brzmi: Nie. Pozostawione na ziemi liście stanowią dobrą wilgoć dla gleby, poza tym są domem dla wielu zwierząt, m.in dla jeży. Dzisiaj podpowiadamy państwu, jak się z nimi obchodzić.

Są miejsca, gdzie liście warto pozostawiać, a nawet powinno się pozostawiać. Chociażby pod drzewami, takie liście zapewniają przetrwanie, wilgoć się łatwiej utrzymuje. W takich liściach mamy do czynienia z jakąś bioróżnorodnością. Te stworzenia, które tam żyją, na ogół wymieniane są jeże, ale bardziej tu chodzi o te wszystkie drobne stworzenia, którymi jeże się żywią, którymi żywią się ptaki – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Co jednak zrobić, gdy nagromadzone liście będziemy chcieli wyrzucić? Wrocławianie dobrze wiedzą, jak z nimi postępować.

Trzeba składać do takich pojemników brązowych, to są takie eko-pojemniki, do których się składa wszystkie obierki, które wyrzucam po jabłkach, po jakiś tam warzywach, no i te liście też się tam znajdują.

Najlepiej kompostować, na kompostownik i później do ziemi.

Zbieramy je do woreczków, które nazywają się takimi na bioodpady albo do takich specjalnych pojemników. Tam je wrzucamy i zakład Ekosystem we Wrocławiu utylizuje je właściwie – wyjaśniają mieszkańcy Wrocławia.

Mokre liście mogą powodować śliskość i stanowić zagrożenie, dlatego Ekosystem Wrocław na bieżąco usuwa je z przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych i przejść podziemnych.

Pamiętajmy, aby wyrzucać je do bioodpadów, nie wyrzucajmy ich do odpadów zielonych. Jeżeli wyrzucimy je do bioodpadów, to wtedy możemy jeszcze z tych liści skorzystać, bo one trafią później do biogazowni, z tych liści stworzymy kolejny kompost lub nawóz, który zostanie wykorzystany ponownie przez rolników na przykład, więc nie stracimy tego całego potencjału tak jakbyśmy je wyrzucili po prostu do odpadów zmieszanych – komentuje Paweł Szot z wrocławskiego Ekosystemu.

Chcąc sprzątnąć liście ze swojej posesji, pamiętajmy jeszcze o jednej rzeczy.

Apelujemy, aby nie używać dmuchaw. Przede wszystkim dmuchawy powodują hałas, a spalinowe dmuchawy nie tylko powodują hałas, ale i produkują dwutlenek węgla, więc tutaj apelujemy, żeby tego nie robić – dodaje Marek Szempliński.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy