Lodówka społeczna na Nadodrzu znów otwarta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od trzech lat służy mieszkańcom, którzy dzięki niej mogą nie marnować jedzenia, a przy tym pomóc innym. Lodówka społeczna na Nadodrzu jest ponownie otwarta i pełna jedzenia.

To, co mamy dzisiaj – MOPS ugotował pyszne dania, czyli żurek, makaron i kaszę z sosami. Z grupy Foodsharing przyszło mnóstwo dobra. Warzywa, owoce, sosy, toffi, góra ptasiego mleczka, jest też pieczywo –  mówi Izabela Duchnowska, prezeska Stowarzyszenia Nowe Nadodrze.

Lodówkę na co dzień obsługują MOPS, Foodsharing Wrocław i Hart. Jedzenie może jednak przynieść każdy, kto ma go za dużo. Społeczną lodówkę wspomajagą także lokalni przedsiębiorcy, którzy nie wyrzucają niesprzedanego towaru, ale przekazują dalej.

Najczęściej odbieramy owoce i warzywa z targowisk oraz czerstwe pieczywo z dnia poprzedniego. Aczkolwiek są to naprawdę różne rzeczy. Teraz ze względu na stan epidemiczny nie odbieramy dań cateringowych, które też licznie odbieraliśmy – zaznacza Agnieszka Maniewska z Foosharing Wrocław.

W lodówce zdarzają się także produkty z przekroczoną datą, która sugeruje, do kiedy najlepiej spożyć produkt. Nie oznacza to jednak, że jest on zepsuty. Opiekunowie lodówki podkreślają, że nie wszystkie pokarmy mogą tam trafić.

Możemy włożyć wszystko, co sami byśmy zjedli, czyli nie wkładamy surowych mieśa i jajek, bo to są produkty niezbyt bezpieczne sanitarnie – wyjaśnia Izabela Duchnowska, prezeska Stowarzyszenia Nowe Nadodrze.

Rzeczywiście ludzie otwierają się na ten problem marnowania żywności. Ten szacunek do żywności pojawia się mocno. Przedsiębiorcy nie chcą wyrzucać do kosza. To jest jednak jedzenie i to nie jego miejsce. Często kontaktują się z nami, żeby temu jedzeniu pomóc – dodaje Agnieszka Maniewska z Foosharing Wrocław.

Lodówka znajduje się na jednym z nadodrzańskich podwórek przy ulicy Ludwika Rydygiela 25 i jest otwarta całą dobę.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy