Lodówka społeczna. Wrocław pomaga od 2 lat

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Minęły dwa lata od otwarcia wspólnej lodówki społecznej na wrocławskim Nadodrzu.

Dwa lata temu, dokładnie w Walentynki, pod hasłem „z miłości do ludzi i jedzenia” otworzyliśmy wspólnie pierwszą lodówkę na Nadodrzu. To była moja inicjatywa wraz z MOPS-em i grupą Foodsharing Wrocław – opowiada Izabela Duchnowska, pomysłodawczyni lodówki społecznej. 

O inicjatywie dowiedziałam się ze spotkania, wtedy właśnie zostałam wolontariuszką. Mieszkam bardzo blisko i zawsze wydawało mi się, że lodówka jest cały czas pusta, ale teraz widzę, że to raczej kwestia tego, że to jedzenie tak szybko znika – mówi Agnieszka z Foodsharing Wrocław.

Jak we Wrocławiu działa lodówka społeczna?

Wolontariusze z inicjatywy Foodsharing Wrocław współpracują z targami oraz przedsiębiorstwami, od których zabierają nadwyżki jedzenia i przewożą do lodówek społecznych.

Jako wolontariusze mamy też zbudowaną bazę zaprzyjaźnionych sprzedawców, osób z targowiska. Często też po imprezach w korporacjach dostajemy cynk, że pozostało jedzenie – dodaje Agnieszka. 

Lodówka społeczna ma szerzyć we Wrocławiu ideę foodsharingu

Lodówka społeczna nie jest skierowana tylko do potrzebujących. Ma również szerzyć ideę foodsharingu czyli dzielenia się nadprogramowym jedzeniem.

Chciałabym to podkreślić, że inicjatywa foodsharing nie jest inicjatywą pomocową, tylko działa na rzecz niemarnowania żywności. Dzięki takiej lodówce, jadłodzielni można swoją nadwyżkową, ale dobrą żywność zostawić bezobsługowo i ktoś na pewno z niej skorzysta. W ten sposób przyczyniamy się do realnego nie marnowania żywności – tłumaczy Agnieszka Maniewska, koordynatorka Foodsharing Wrocław.

Tych lodówek jest już we Wrocławiu kilkanaście. To jest ogromny sukces, bo oznacza, że ludzie chcą pomagać, chcą się angażować i że do wielu osób dochodzi informacja, aby nie marnować jedzenia. Taka jest podstawowa idea działania lodówki – wyjaśnia Izabela Duchnowska. 

Lodówka czynna jest przez całą dobę dla wszystkich potrzebujących oraz tych, którzy żyją zgodnie z ideą zero waste. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy