LSSE chce pomóc Ukrainie odbudować jej biznes

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na 31. Forum Ekonomicznym w Karpaczu bardzo wiele uwagi poświecono sytuacji w Ukrainie i jej skutkom. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna patrzy w przyszłość i chce pomóc Ukrainie na nowo zbudować jej biznes.

-Dwa lata temu chcieliśmy mieć swoje biuro we Lwowie. Już za kilka dni jadę po raz kolejny do Lwowa z pomocą humanitarną, ale nie ukrywam, że jadę też w celach biznesowych. Szukamy lokalu, w którym będziemy mieli swoją siedzibę i mam nadzieję, że nie będzie to siedziba, tylko legnickiej strefy, ale w ogóle stref czy konsorcjum wszystkich stref ekonomicznych po to, żeby był punkt. Tam gdzie będzie mógł się zgłosić Ukrainiec, Polak, biznesmen, osoba, która będzie chciała zrobić imprezę kulturalną, edukacyjną. Myślę, że każdy taki element będzie też budował relacje polsko-ukraińskie – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

-Dobre rozmowy wrocławsko-lwowskie. Wrocław tym samym wchodzi troszeczkę w rolę takiego miasta, które buduje pomosty pomiędzy innymi, a te pomosty są nam potrzebne, żeby pomagać, wesprzeć naszych przyjaciół w Ukrainie, którzy budują dzisiaj Narodowy Szpital Rehabilitacyjny dla tych, którzy zostali poszkodowani w wyniku działań wojennych. Także cieszę się, że Wrocław może być takim pasem transmisyjnym, wspierać Ukrainę niosąc informację, co tam się dzieje, jaka potrzebna pomoc do miasta na zachodzie Europy – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

-Potrzebujemy wsparcia finansowego, wsparcia jak to dobrze zrobić, bo nikt u nas nic takiego nie robił, bo np. starsze osoby, oni stracili wszystko, mają ciężkie problemy ze zdrowiem. Gdzie oni będą żyć? Trzeba budować dla nich nowe mieszkania. Dzieci, sport – to wszystko na naszej głowie i bardzo miło, że Wrocław wspiera, że Unia Miast Metropolitalnych Polskich wspiera. Jestem przekonany, że razem zrobimy wszystko dla naszych rodzin – mówi Andriy Sadovyy, mer Lwowa.

-Zacząłbym od tego, że możemy być dumni jako Polacy, bo zdaliśmy egzamin z empatii na szóstkę i to, co zadziało się w ostatnich miesiącach i jak przyjęliśmy naszych sąsiadów pokazuje całemu światu, jak można to zrobić mądrze, w taki bym powiedział sposób przyjacielski. Myślę, że dzisiaj już jest czas na to, żeby nie dawać chleb Ukraińcom tutaj, ale patrzeć perspektywicznie jak pomóc Ukrainie stanąć na nogi, a myślę, że to, co rodzi się między Ukraińcami i Polakami zostanie z nami na lata i od nas też zależy czy to zepsujemy ten dobry klimat, czy może wręcz go wzmocnimy – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy