LSSE: powstał Zachodni Klaster Elektromobilności

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 30 tysięcy samochodów elektrycznych. To gałąź gospodarki, która stale się rozwija, dlatego Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z partnerami powołała Zachodni Klaster Elektromobilności, który ma zwiększyć potencjał tego sektora.

Albo wsiądziemy do tego pędzącego pociągu pod nazwą elektromobliność albo odjedzie nam Europa, tak jak 10 lat temu odjechała nam Azja. Dzisiaj Europa budzi się trochę ze snu – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Z roku na rok przybywa samochodów elektrycznych, ale to wciąż kropla w oceanie pojazdów spalinowych. Elektromobilność nie kończy się jednak na samochodach i stacjach ładowania. Potencjał tego sektora gospodarki chce wzmocnić powołany Klaster.

To firmy, to inwestycje, to nowe technologie, które napędzają właśnie wzrost gospodarczy. Mamy tu tak bardzo szczególne obszary, w których Polska jest liderem w Europie. Jest to m.in. sektor bateryjny, który dostarcza ponad 30 procent baterii, które są potrzebne na europejskim rynku. I tutaj Polska, w szczególności Dolny Śląsk, jest przede wszystkim liderem w tym obszarze – dodaje Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Chcemy po prostu łączyć potencjały i korzystać z wiedzy i z doświadczeń, powiedziałbym, innych stref, ale także innych samorządów, patrz: miasto Zielona Góra. Pokazujemy, że możemy robić coś ponad podziałami, razem, a ta klastrowość to już jest historia Legnickiej Strefy, to już będzie piąty Klaster – mówi Bożek.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna skupia wiele firm automotive, które mogą skorzystać na utworzeniu Zachodniego Klastra Elektromobilności dzięki współpracy z partnerami, którzy od lat działają w tej branży.

Wielkie koncerny motoryzacyjne wyznaczyły sobie horyzont roku 2030, najdalej 2035, kiedy nie będą produkować już samochodów osobowych z napędem konwencjonalnym i my musimy przygotować naszą gospodarkę poprzez budowę infrastruktury ładowania, poprzez budowę systemu obsługi pojazdów elektrycznych, ale także rozwój całego ekosystemu biznesowego, ekosystemu gospodarczego po to, aby w Polsce można było produkować samochody elektryczne, ładowarki do tych samochodów – zauważa Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik Rządu ds. OZE.

Przede wszystkim oczekujemy tego, że Klaster zgromadzi wokół siebie firmy działające w branży elektromobilności, takie, które mogą również do tej branży dołączyć. Może dzisiaj to jeszcze nie jest oczywiste, że one mogą działać w branży elektromobilności, ale dołączą. Tego, że będzie to taki hub wymiany wiedzy, doświadczeń, ciekawych szkoleń, które, tak jak powiedziałem, zbudują konkurencyjność naszej gospodarki w tej branży – mówi Maciej Wojeński, współzałożyciel i członek Rady Nadzorczej Ekoenergetyka-Polska S.A.

Branża związana z elektromobilnością stale dynamicznie się rozwija, dlatego 2 lata temu Politechnika Wrocławska uruchomiła kierunek Elektromobilność.

Kierunek powstał też w wyniku rozmów z przedsiębiorcami z rejonu Dolnego Śląska, którzy wyrażali ogromne zainteresowanie właśnie specjalistami, którzy w przyszłości będą mogli zajmować się szeroko pojętą elektromobilnością, czyli nie tylko samochodami elektrycznymi, ale także całą infrastrukturą i otoczeniem, które dotyczy tej elektromobilności. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, które jest partnerem naszego kierunku, w momencie uruchamiania tego kierunku studiów, mówiło nam, że w tej chwili zapotrzebowanie jest mniej więcej na sto tysięcy inżynierów – mówi dr hab. inż. Mateusz Dybkowski z Wydziału Elektrycznego PWr.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy