– Kiedy drżącą ręką podpisywałem to porozumienie z Agencją Rozwoju Przemysłu o utworzeniu nowego parku przemysłowego właśnie w Głogowie, to spełniam marzenia – mówi Przemysła Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Myślę, że głogowski park przemysłowy to nie tylko rozwój gminy Kotla, ale to rozwój całego regionu, nie opierającego się tylko na powiecie głogowskim, ale wszystkie samorządy, które są zlokalizowane wokół tego terenu, mocno skorzystają na funkcjonowaniu parku przemysłowego, a głównie mieszkańcy, bo trzeba podkreślić, że to mieszkańcy naszego regionu będą mieli nowe możliwości zarobkowe, nowe możliwości jeżeli chodzi o firmy, które powstaną w tej przyszłej strefie – dodaje Łukasz Horbatowski, wójt gminy Kotla.
– Mówimy o czymś olbrzymim. To jest kilkaset hektarów, to jest potężna infrastruktura do stworzenia, ale tak atrakcyjne warunki, które zostaną przedstawione potencjalnym inwestorom, to będzie ewenement w skali nie tylko naszego kraju, ale i tej części Europy – zapewnia Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.
Prace nad utworzeniem nowego parku przemysłowego trwają od wielu miesięcy. W tym czasie prowadzone są również rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Powstanie parku przemysłowego na terenach gmin Kotla i Głogów to nowe miejsca pracy, rozwój regionu i szansa na odwrócenie trendu migracyjnego.
– Na części będziemy lokowali firmy, które kooperują z tymi większymi firmami, z dużymi koncernami, tak żeby miały one bezpośredni dostęp do wszystkich dużych koncernów, które w obrębie naszej strefy funkcjonują. Będzie tam przygotowana infrastruktura wszelakiego typu, tak by firmy od razu mogły rozpoczynać pracę – zapowiada Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– To jest nowe budownictwo mieszkaniowe, to jest służba zdrowia wyższej jakości, to jest edukacja na najwyższym poziomie. Wszystko to chcemy współgrać, współtworzyć, tak żeby być bardzo atrakcyjnym miejscem na mapie gospodarczej Polski – mówi Rokaszewicz.
– Oczywiście ośrodek jakim jest miasto Głogów jest bardzo istotny, bo to życie kulturalne, edukacja – to będzie się opierać właśnie na Głogowie. Ale już ta część noclegowo-biznesowa odbywać się będzie u nas, co wpłynie mocno również na dochody z podatków z tego terenu właśnie do naszych samorządów – dodaje Horbatowski.
Jeśli wszystko będzie zgodnie z planem, inwestycja może być gotowa w ciągu 5 lat.