LSSE: trzy nowe parki przemysłowe szansą i wyzwaniem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowe Centrum Rozwoju Gospodarczego oraz nowe parki przemysłowe na terenie Dolnego Śląska to jedne z najważniejszych inwestycji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, które nastawione są na rozwój, nowe miejsca pracy i przyciąganie zagranicznych inwestorów. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna chce także inwestować w nowoczesne technologie.

Największym wyzwaniem dla nas są oczywiście te parki, które będziemy tworzyli. Przypomnę – park pod Głogowem, park w Lubinie i park Miękinia-Środa Śląska. Z tymi parkami są związani już konkretni potencjalni inwestorzy, z którymi rozmawiamy od ponad roku i to jest największe wyzwanie. Nie mogę mówić o szczegółach, bo podpisaliśmy listy intencyjne, ale mogę powiedzieć jedno: te potencjalne inwestycje są jednymi z największych w wolnej Polsce, więc skala ich jest olbrzymia – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Trzy nowoczesne parki przemysłowe, o łącznej powierzchni ponad 1000 hektarów. mają gromadzić na swoim terenie przedsiębiorstwa i placówki naukowo-badawcze, które nastawione są między innymi na rozwój technologii.

Przede wszystkim to jest stworzenie możliwości inwestowania w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dla bardzo dużych potencjalnych inwestorów, bo to są duże parki, duże nieruchomości dobrze przygotowane dla tego typu inwestorów, a dla nas to jest tak naprawdę skok jakościowy – mówi Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Tym samym Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podwoi tereny dla inwestorów i pojawi się w miejscach, w których nie była do tej pory obecna.

Kolejny element, do którego bardzo poważnie podchodzimy, to OZE i zielona energia. Nasze pomysły, czyli podpisanie listu intencyjnego razem z Hyundaiem, czyli przyszłość – małe elektrownie jądrowe. Cały czas rozmawiamy z potencjalnymi inwestorami o magazynach energii, o fotowoltaice, zielonej energii. Robimy audyty naszych budynków, jeśli chodzi właśnie o ochronę środowiska – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjlalnej Strefy Ekonomicznej.

LSSE chcę cały czas rozwijać nowoczesne technologie i inwestować w innowacje, dlatego łączy firmy i podmioty w klastry. W ostatnich miesiącach utworzony został Zachodni Klaster Elektromobilności, który ma rozwijać tę branżę.

– Dużo rzeczy będzie się opierać na edukacji, na działaniach, spotkaniach, warsztatach, w których będziemy łączyć naukę i biznes. Ja chciałabym też zaznaczyć, że parę lat temu firmy, siadając przy stole z jednej branży, były dla siebie konkurentami. Dzisiaj mówimy o tym, że oni w ramach klastrów współpracują ze sobą. To znaczy, że spotykają się, nawiązują relacje, są w stanie stworzyć piękne projekty, wspólnie kooperując – mówi Aleksandra Jurkiewicz, dyrektorka Departamentu Klastrów Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak podkreśla prezes Przemysław Bożek, największe wyzwania i jednocześnie szanse to właśnie nowe parki przemysłowe.

– To są szanse realne, dlatego że są pieniądze znaczone na tworzenie tych parków. My mamy to zapisane w budżecie, wiemy, jak mamy to zrobić, wiemy, z czyją pomocą mamy to zrobić, stąd też porozumienia z poważnymi partnerami takimi jak Agencja Rozwoju Przemysłu. To są te wyzwania, a wyzwania takie – bym powiedział – życzeniowe… Życzymy sobie, żeby jak najszybciej wojna na Ukrainie się skończyła i żebyśmy mogli budować wolną Ukrainę w oparciu o dobre relacje z biznesem ukraińskim – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy