LSSE: w Głogowie powstanie biometanownia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Świat powoli odchodzi od paliw kopalnych, inwestując w odnawialne źródła energii. Nasz region również. 29 sierpnia, w siedzibie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, został podpisany list intencyjny w sprawie budowy nowej biometanowni, która ma powstać w Głogowie. Ta inwestycja ma być zakończona już w drugiej połowie 2026 roku.

Inwestycja powstanie w przemysłowej części Głogowa. Nowoczesna instalacja będzie służyła do produkcji biogazu, który będzie powstawał na bazie odpadów rolno-spożywczych.

Będą miejsca pracy, ale przede wszystkim najnowocześniejsza technologia, zielona energia, biometan. Zagospodarowanie odpadów – bym powiedział – legalne, bezpieczne oraz najnowsze, jakie tylko możliwe być na świecie. Przerobienie tego na to, czego nam coraz częściej brakuje, a jeśli już jest, to często ludzie narzekają, że jest za drogie – mówi Przemysław Bożek, prezes legnickiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Biogaz stwarza ogromne możliwości nie tylko dla grupy, ale też dla konsumentów. Dlaczego? Jest to paliwo, które jest w pełni elastyczne, które możemy magazynować, transportować i używać w dowolnym momencie. Więc jest to mechanizm, który nie dość że ogranicza negatywny wpływ na środowisko, to poza tym tworzy miejsca pracy i dodatkowy przychód – mówi Jan Woźniak, dyrektor zarządzający Engie Polska. 

Nowa biometanownia, która powstanie w Głogowie, będzie miała na wyposażeniu specjalne urządzenia, które będą oczyszczać wyprodukowany biogaz do parametrów jakościowych gazu naturalnego.

Inwestycja będzie obejmować kilka hektarów, natomiast głównie sercem inwestycji będą zbiorniki fermentacyjne, będzie ich kilka. Oprócz tego, będą budynki socjalne oraz cała infrastruktura dodatkowa, w tym hala przyjmowania substratów czyli tego, czym będziemy zasilać biogazownię. Będzie także oddzielna hala zamknięta na przyjmowanie substratów, a do tego jeszcze jednostka oczyszczania biogazu do biometanu i oczywiście cała aparatura do mierzenia parametrów jakościowych samego procesu fermentacji substratów, jak również potem samego gazu Jędrzej Mieszkowski, Kierownik Rozwoju Biznesu Biometan w Polsce, ENGiE Polska. 

Biometan to paliwo, które będzie mogło, po pierwsze napędzać autobusy komunikacji miejskiej, pojazdy czy maszyny przedsiębiorców głogowskich. Po drugie będzie mogło zasilać na przykład lokalne ciepłownie, dostarczając tańsze i ekologiczne paliwo oraz bardzo wiele innych możliwości, łącznie z tym, że to paliwo będzie mogło być dostarczane do sieci gazowych. Zatem perspektywy i możliwość zastosowania bardzo szerokie i co najważniejsze jest to biopaliwo – mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. 

Wartością dodaną tej inwestycji jest to, że w czasie produkcji biometanu, jako produkt uboczny będzie również powstawał ekologiczny nawóz, z którego będą mogli korzystać lokalni rolnicy. 

Jestem też przekonany, że ta współpraca z ENGIE nie skończy się na Głogowie, że pojawią się inne miasta z terenu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, które te nowoczesne przetwarzanie odpadów będą chciały mieć, zagospodarowanie tych odpadów i przerabianie na energię przyszłości. Właśnie biogazownie i metanogazownie to jest ta przyszłość, która – jak słusznie zauważył prezydent Głogowa – można być wykorzystywana chociażby w komunikacji miejskiej – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zobacz również

Nadchodzi jesień, a wraz z nią chłodniejsze dni. To oznacza, że na drogach mogą pojawić się nowe dziury. Czy miasto poradziło sobie już z tymi z zeszłego sezonu? Jakie prace czekają nas w najbliższym czasie? To pytania, które na pewno zadają sobie kierowcy przed nadchodzącym sezonem.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy