– To jest bardzo ważna umowa dla nas, jako dla PORT-u, dlatego, że umożliwia naszym młodym pracownikom, członkom naszych międzynarodowych grup badawczych uzyskiwanie stopnia doktora na jednej z najlepszych wrocławskich uczelni, czyli na Uniwersytecie Medycznym – mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz — PORT.
– Współpraca, która rozpoczyna się tą podpisaną umową dotyczącą wspólnych doktoratów, myślę, że otwiera nową przestrzeń, jeżeli chodzi o dużo szerszą współpracę w zakresie badań naukowych, szczególnie w obszarze biotechnologii, farmacji i nauk medycznych, ogólnie life science jak to się zwykle mówi – mówi prof. Piotr Dzięgiel, prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Szkoła Doktorska Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu stwarza odpowiednie warunki, żeby młodzi naukowcy mogli uczyć się przeprowadzać badania, które w przyszłości posłużą do stworzenia doktoratu.
– Mamy przedmioty typu metodologia badań naukowych, statystyka, projekty badawcze. Dzięki temu, młodzi ludzie dowiadują się, jak mogą prowadzić badania naukowe – mówi dr hab. Mirosław Banasik, dyrektor Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
– Mamy pierwszych dwóch doktorantów. Jeden z nich będzie studiował w języku angielskim, drugi z kolei w języku polskim. Mam nadzieję, że te prace, które wspólnie będą prowadzone w przyszłości na szerszą skalę, spowodują, że będą one zogniskowane na dużą aplikacyjność to znaczy na wdrożeniowość, czyli wykorzystanie wyników badań w przemyśle, w szeroko pojętym przemyślę biotechnologicznym, biomedycznym. Dlatego bardzo się cieszę z tego powodu, że doszło do podpisania tej umowy – mówi prof. Piotr Dzięgiel.
– Mamy nadzieję, że współpraca z nami będzie też tworzyła wartość dla wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Z tego względu, że umożliwi zespołom, naukowcom i dydaktykom wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego współpracę z nami zarówno w zakresie korzystania z naszej infrastruktury badawczej, jak i korzystania z bardzo utalentowanych pracowników z całego świata, których rekrutujemy – mówi dr Andrzej Dybczyński.
To już jest kolejna umowa z uczelniami wyższymi, którą podpisał Polski Ośrodek Rozwoju Technologii Łukasiewicz — PORT. Poprzednia została zawarta z Uniwersytetem Wrocławskim.
– Odmienny zakres działalności obu uczelni sprawia, że te umowy absolutnie nie są wobec siebie konkurencyjne tylko się uzupełniają. Obie umowy pokazują też, jak bardzo PORT-owi zależy na tym, żeby współpracować z wrocławskim środowiskiem akademickim. Traktujemy te współprace, jako strategiczną potrzebę naszą, a jednocześnie możliwość tworzenia wartości naukowej wszystkich jednostek – mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT.