Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii stawia sobie za cel popularyzowanie nauki i przekazywanie wiedzy w ciekawy i nieoczywisty sposób, dlatego prowadzi serię warsztatów, które wprowadzają uczniów i młodzież do świata eksperymentów. W ramach „Ogrodów Doświadczeń” w prawdziwych laboratoriach uczestnicy mogą poznać tajniki chemii, biologii i fizyki.
- – Popularyzacja nauki w naszym rozumieniu ma pomóc szczególnie młodszym osobom, być może w wybraniu kariery naukowca. Pierwszy kontakt ze światem nauki, ze światem badań, z prawdziwymi naukowcami. Liczymy na to, że może zaowocować tym, że w przyszłości uczestnik naszych warsztatów zdecyduje się na podjęcie takiej ścieżki, na wybór takiej ścieżki zawodowej, która związana będzie właśnie z badaniami z nauką – mówi Marek Staniewicz, dyrektor Departamentu Społecznej Odpowiedzialności i Nauki, Łukasiewicz — Port.
Łukasiewicz – PORT chce rozszerzyć swoją ofertę o centrum nauki. Powstały już plany. Instytut ma dostępny budynek, w którym mogłoby powstać takie centrum.
- – Patrząc też na ofertę we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, a nawet w takim obszarze bardziej transgranicznym obejmującym w Saksonię i Republikę Czeską, nie znajdujemy tutaj podobnych tego typu obiektów. Zatem jest potrzeba i też te zajęcia, które tutaj organizujemy, to pokazują, bo one nie są tylko dla dzieci i dla młodzieży z Wrocławia. My tę ofertę kierujemy także do ościennych samorządów, do całego Dolnego Świątka, a także były już grupy u nas z województwa na przykład opolskiego – podkreśla Paweł Kurant, zastępca dyrektora Łukasiewicz – PORT.
Koszt powstania takiego centrum, a więc remont budynku oraz wyposażenie, to około 10-12 milionów złotych.
- – Będziemy na pewno intensywnie w tej chwili starać się zainteresować władze samorządu – Wrocławia i Dolnego Śląska. Staramy się z tym pomysłem także dotrzeć do decydentów w Warszawie, do ministra nauki, do ministra edukacji, do ministra rozwoju. Już teraz rozpoczęliśmy także rozmowy i współpracę z ludźmi, którzy na centrach nauki znają się jak mało kto, ponieważ zaprosiliśmy do takiej współpracy warsztatowej osoby, które tworzyły Centrum Nauki Kopernik – dodaje Paweł Kurant, zastępca dyrektora Łukasiewicz – PORT.
- – Tematyka szeroko pojętego zdrowia, badań związanych z codziennością życia, recyklingiem, ochroną środowiska i to byśmy chcieli pokazywać we współpracy z różnymi też firmami, podmiotami i żebyśmy mogli przeprowadzać tego typu warsztaty, popularyzować naukę i właśnie przez to kształcić też młodzież, tak, młodzież, ale też uświadamiać społeczeństwu. do czego właśnie te badania są w przyszłości wykorzystywane. To jest taki plan, koncepcja jest już gotowa, potrzebujemy funduszy – podsumowuje dr hab. inż. Alicja Bachmatiuk, dyrektor Łukasiewicz – PORT.