Lwiarnia w Zoo Wrocław gotowa. Kiedy zobaczymy jej nowych mieszkańców?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zakończyła się jedna z największych inwestycji, która była realizowana w ostatnim czasie we wrocławskim zoo. Mowa o lwiarni. W ramach tego zadania powstał wybieg i duży pawilon dla lwów. Łącznie jest to prawie 3 tys. metrów kwadratowych nowej powierzchni, na której będą mogły zamieszkać lwy. Mieszkańcy Wrocławia i turyści będą mogli je podziwiać już od lipca bieżącego roku.

Przyjadą do nas trzy lwy z Francji. Przyjedzie samiec Togo i dwie samice Wanja i Malkia. Nasza lwica Okavango to jest już taka lwia leciwa dama. Ona ma 17 lat. Mieszka sobie teraz po sąsiedzku z tygrysami. Jej się tam bardzo podoba. Jak tylko tam trafiła, to można powiedzieć, że szybko się zaaklimatyzowała na tym wybiegu i tam już zostanie. Przenosiny tutaj, wiązałyby się dla niej ze stresem, nie chcemy jej tego dostarczać – mówi Weronika Skupin, Zoo Wrocław.

Nowy pawilon dla lwów składa się między innymi z boksów, które są nie widoczne dla zwiedzających. Jest to miejsce, gdzie lwy będą między innymi spożywać posiłki i odpoczywać. 

Każdy boks ma inny kolor i odpowiednie przepusty, dzięki czemu można uniknąć pomyłek, np. wypuszczenie lwa nie tam, gdzie trzeba.

-Czyli to karminie teraz będzie łatwiejsze? 

Tak, będzie łatwiejsze i będzie więcej możliwości rozdzielenia jedzenia tak, żeby każdy lew zjadł swoją porcję lub gdyby była lwica z młodymi, żeby miała taką swoją spokojną strefę – mówi Paweł Sroka, kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych, Zoo Wrocław.

W pawilonie znajduje się również pomieszczenie dla opiekunów, zimowisko oraz przed wybiegi.

Z takich fajnych rzeczy to są podgrzewane skały, które szczególnie w okresie jesienno-zimowym prawdopodobnie będą uwielbiane przez lwy. 

A jeśli chodzi o opiekunów, pod tym kątem też coś się polepszyło? 

Oczywiście, że tak. To jest przede wszystkim posadzka. W starym obiekcie była nierówna, popękana. Tutaj jest równa ze spadkiem do odpływu, wylana żywicą z piaskiem kwarcowym, czyli będzie bardzo łatwa do czyszczenia, ale równocześnie nie będzie śliska dla lwów. To jest ważne – mówi Paweł Sroka, kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych, Zoo Wrocław.

Na zewnątrz znajduje się duży wybieg, który posiada naturalne skały i dużo roślinności.

Fajnie to jest wszystko urządzone, znamy potrzeby lwów, no i spodziewamy się, że będą tutaj się lepiej czuły niż w poprzednim obiekcie – mówi Paweł Sroka, kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych, Zoo Wrocław.

Warunki można sobie nawet porównać, spoglądając na starą lwiarnię, która jest pod nadzorem konserwatorskim. Ona zostanie tutaj z nami. Otynkujemy ją, żeby była ładniejsza. Natomiast widać gołym okiem, jak te warunki się polepszyły. Choćby jeżeli chodzi o kubaturę tego nowego pawilonu. Zresztą są tutaj także przestrzenie przeznaczone dla surykatek, więc nie tylko lwy, ale także te małe drapieżne ssaki z Afryki będą uzupełniały tę faunę z tej części świata – mówi Weronika Skupin, Zoo Wrocław.

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy