Lwówek Śląski: wkrótce zabytkowy ratusz będzie miejscem imprez kulturalnych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Lwówku Śląskim trwa remont zabytkowego ratusza. Już niedługo będą tu się odbywać liczne imprezy kulturalne.

-W Lwówku Śląskim realizujemy bardzo dużo projektów. Większość projektów poświęcona jest ratowaniu naszych zabytków, ponieważ Lwówek Śląski jest otoczony pięknymi murami średniowiecza. Te mury były niegdyś jeszcze w 2015 roku w bardzo złym stanie. Udało nam się je uratować. Dzisiaj są wizytówką naszego miasta. Lwówek Śląski jest okrzyknięty jako takie małe Carcassonne. Tak naprawdę jest to projekt, który realizujemy wspólnie z naszym miastem partnerskim – z Wilthen w Niemczech — mówi Mariola Szczęsna, burmistrz miasta i gminy Lwówek Śląski.

 W celu ożywienia wymiany turystycznej między krajami w każdym z miast partnerskich, w zabytkowych, historycznych budynkach, powstaną centra turystyczne, gdzie swoją nową siedzibę będą miały istniejące już informacje turystyczne. 

-Tam chcemy zrobić punkt informacji turystycznej, wejście na krużganki. Na krużgankach będzie można zrobić wystawę obrazów, wystawę prac plastycznych czy nawet naszych agatów, które pokazujemy turystom w ratuszu. Bo dlaczego nie można pokazywać ich również na krużgankach czy właśnie w tym punkcie informacji turystycznej — mówi Mariola Szczęsna, burmistrz miasta i gminy Lwówek Śląski.

Celem projektu jest zwiększenie rozpoznawalności regionu pogranicza polsko-saksońskiego poprzez współpracę turystyczną partnerów projektu. 

-Małymi krokami próbujemy dojść do finiszu prac remontowych w tym obiekcie. Znajdujemy się w tej chwili w sali mieszczańskiej, która w ostatnim czasie uzyskała piękne nowe sklepienia, które podlegały renowacji. Otrzymaliśmy tutaj kolejne środki z INTERREG-u w kwocie ponad 3 milionów euro, jest to wspólny projekt pisany z miastem Wilthen, naszym miastem partnerskim, przy czym kwota dofinansowania jest to 2,5 miliona euro — mówi Lesław Krokosz, zastępca burmistrza miasta i gminy Lwówek Śląski.

Z tego projektu również chcemy dokończyć remonty sieni w ratuszu, gdzie tak połowicznie robimy je na miarę naszych możliwości, jak mamy środki. Chcemy zrobić podłogę w sali mieszczańskiej, gdzie do tej pory też nie mogliśmy zrealizować tego projektu. Środki wcale nie są małe, bo jeszcze wystarczy nam na to, aby wyposażyć ratusz w Nowe Gabloty, Basztę Lubańską wyposażyć ten punkt informacji turystycznej i jeszcze zrobić eventy i spotkania na Lwóweckie Lato Agatowe, które dla nas jest najważniejszym wydarzeniem, które przyciąga mnóstwo turystów z Polski i z całego świata -dodała Mariola Szczęsna, burmistrz miasta i gminy Lwówek Śląski.

Działania podniosą świadomość o wyjątkowej, bogatej tradycji i historii obszaru pogranicza wśród społeczności lokalnej, turystów z kraju i zagranicy, eksponując spójność regionu, a niwelując różnicę.

Zobacz również

Już od ponad 20 lat we Wrocławiu są organizowane różnego rodzaju kampanie informacyjne i edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV. Są one skierowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia, ale szczególnie do młodzieży. W tym roku tego typu kampania odbyła się pod hasłem „WROC.WIN.WITH.HIV”, która była skierowana do uczniów wrocławskich szkół. Do kampanii dołączyło 16 wrocławskich szkół i łącznie ponad 11 tysięcy uczniów. Podsumowaniem tej kampanii była konferencja, która odbyła się w przededniu Światowego Dnia Walki z AIDS.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy