W głównym gmachu Ossolineum nadal trwa wystawa „Historia nie/oczywista”, opowiadająca dwustuletnią historię Muzeum Książąt Lubomirskich.
– Wystawa ta przedstawia poza historią samego muzeum, także wybitne dzieła, między innymi naszą kolekcję Rembrandtów, ale także to ostatni moment, żeby zobaczyć jedyne w Polsce dzieło Dürera, które po majówce zostanie zdjęte i na jego miejsce wejdzie nie gorszy twórca, bo Rubens, ale w każdym razie, jeżeli chcemy zobaczyć Dürera, to jeszcze jest to ostatni moment – mówi dr Katarzyna Uczkiewicz z Ossolineum.
Oprócz tego w Muzeum Pana Tadeusza przy Rynku będzie można zobaczyć rękopis Pana Tadeusza, w czym nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie to, że rzeczony rękopis jest autorstwa Juliusza Słowackiego, a nie Adama Mickiewicza. Przy okazji w Ossollineum można też zobaczyć pukiel włosów Słowackiego.
– Nasza majówka to także prezent dla naszych gości. Osoby, które przejdą zarówno do Muzeum Pana Tadeusza, jak i tutaj do gmachu głównego Ossollineum będą mogły sobie wybrać jeden z naszych gadżetów. Gry dla dzieci, notesiki, różne takie drobne prezenty, które państwu oferujemy za to, że zechcieliście przyjść – dodaje dr Katarzyna Uczkiewicz.
Wystawa „Historia nie/oczywista” jest bezpłatna i czynna od 10 do 17. W Centrum Historii Zajezdnia natomiast weekend majowy będzie stał pod znakiem różnych warsztatów, między innymi takich skierowanych do dzieci.
– Warsztaty pierwszego dnia będą przede wszystkim poświęcone tematyce europejskiej, ponieważ to 20 rocznica naszego przystąpienia do Unii Europejskiej. Drugiego i trzeciego z kolei maja, te warsztaty już trochę będą inne, zarówno pod względem formy, jak i treści – mówi Adam Pacześniak, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia.
W Centrum Historii Zajezdnia warto odwiedzić stałą wystawę „Wrocław 1945-2016”. Przez trzy majówkowe dni będzie można zwiedzić ją z oprowadzaniem tematycznym, skupionym na konkretnych aspektach życia w powojennym Wrocławiu. Pierwszy maja będzie poświęcony architekturze, drugi maja skupiać się będzie na wrocławskim sporcie, a trzeciego maja przewodnicy opowiedzą o modzie.
– To, co będzie nam towarzyszyło przez wszystkie trzy dni to kursy zabytkowym autobusem „ogórkiem”. Co godzinę, od 10 do 17 z naszego parkingu spod Centrum Historii Zajezdnia będzie wyjeżdżał właśnie taki stary Jelcz „ogórek” i będzie nim można pozwiedzać Wrocław. Taki kurs 40-minutowy pozwoli z zupełnie innej perspektywy zobaczyć nasze miasto – dodaje Adam Pacześniak.
Na zakończenie, wieczorem 3 maja, w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Basilica Cantans. Warsztaty w Centrum Historii Zajezdnia są bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Szczegóły i formularz zapisów można znaleźć na stronie internetowej.