Małżeństwa z długoletnim stażem z gminy Syców otrzymały medale

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To był wyjątkowy dzień i wyjątkowa uroczystość - ponad 30 par z gminy Syców odebrało medale za długoletnie pożycie małżeńskie. W poprzednim roku obchodzili złote gody, czyli 50. rocznicę ślubu, a teraz mieli okazję do ponownego świętowania.

Janina i Jan Podyma są małżeństwem od 50 lat. Oboje podkreślają, że uroczystość wręczenia medali była dla nich okazją do wspomnień wspólnych lat. A co jest receptą na tak długie małżeństwo?

– Miłość, jedność, zrozumienie – mówi Janina Podyma, jest w związku małżeńskim od 50 lat.

– Miłość, szczerość i prawda mówiąc, żeby to działało tak, jak powinno być. Wzloty i upadki, ale cały czas do przodu. Kochamy się – mówi Jan Podyma, jest w związku małżeńskim od 50 lat.

Państwo Jędryczko podczas uroczystości jubileuszy małżeńskich jako jedyna para otrzymali medal za wspólne 60 lat.

– Chyba się dobrze dobraliśmy. Idealnie. Dobraliśmy się cudownie. Dzięki żonie – mówi Tadeusz Jędryczko, jest w związku małżeńskim od 60 lat.

– Nie wiem jak to, ale czas leci. Niestety. Niestety czas leci. Mamy nadzieję, że pożyjemy jeszcze trochę – mówi Wanda Jędryczko, jest w związku małżeńskim od 60 lat.

– Na pewno dużo emocji, bardzo dużo pozytywnych emocji, dużo wzruszeń, dużo wspomnień. Myślę, że z perspektywy przeżycia 50 lat razem, te osoby mają możliwość sięgnąć pamięcią do czegoś, o czym być może przez ostatnie lata nie mieli okazji pomyśleć. Dlatego cieszę się, że możemy to dla nich i razem z nimi wspólnie zrobić – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Gminy Syców.

Medale otrzymały 33 pary.

– My na samym początku musimy wystąpić do tych mieszkańców, czy chcą takie medale uzyskać. Później występujemy do Kancelarii Prezydenta, i Kancelaria Prezydenta przygotowuje te medale za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego. Trafiają one do nas i ja, oczywiście w ramach swoich kompetencji będąc burmistrzem, mam możliwość w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej taki Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wręczyć – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Gminy Syców.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy