Mammografia i cytologia dla szerszej grupy kobiet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To dobra informacja dla kobiet. Od listopada profilaktyczne badania pozwalające na wczesne wykrycie raka piersi i raka szyjki macicy – mammografia i cytologia – będą dostępne dla szerszej grupy kobiet. Problem w tym, że kobiety niechętnie się badają, niechętnie wykonują badania, które ratują ich zdrowie i życie. Frekwencja jest nieprawdopodobnie niska.

Rak piersi jest w Polsce najczęstszym nowotworem złośliwym. Co roku taką diagnozę słyszy 22 tys. kobiet. Co 10. od razu dowiaduje się, że ma nowotwór zaawansowany, a więc czeka ją trudniejsze leczenie i rokowania na przeżycie są gorsze. Wykrywalność raka piersi we wczesnym stadium wynosi zaledwie 40 proc. Szanse na przeżycie ma 60 proc. Polek, podczas gdy w innych krajach europejskich nawet 70-90 proc. To pokazuje, że wykrywamy raka zbyt późno, zbyt wiele kobiet trafia do lekarza już w stadium zaawansowanym.

Rak piersi nie boli, on może dawać pewne sygnały, ale może być głęboko ukryty. I tylko poszerzona diagnoza, jaką jest mammografia piersi plus stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarskich – to chcę podkreślić – to daje dużą szansę na to, że tu mogę z panią rozmawiać – mówi Zofia Budzyńska-Pajek, pacjentka sama wykryła nowotwór piersi. 

W Polsce aż 40 proc. nowo-zdiagnozowanych przypadków raka szyjki macicy jest bardzo zaawansowanych, a zaledwie 27 proc. Polek robi badania cytologiczne. Polska ma też jedno z najwyższych wskaźników zachorowań i umieralności z powodu złośliwych nowotworów szyjki macicy w Europie. Polki niechętnie się badają. 

Kobiety o siebie nie dbają, mówią, że nie mają czasu, ale tu podjechaliśmy praktycznie pod zakład pracy i nadal pojawia się stwierdzenie – niekoniecznie prawdziwe – „ja robiłam cytologię miesiąc temu” – mówi Agnieszka Czajkowska, DCOPiH we Wrocławiu. 

Badania mammograficzne bezpłatnie i bez skierowania będą mogły wykonać panie w wieku 45-74, a bezpłatne badania cytologiczne będą przysługiwać kobietom w wieku 25-64 lata. W przypadku programu raka szyjki macicy, przesunięto górną granicę wieku pacjentek, którym przysługuje bezpłatna profilaktyczna cytologia z 59. roku życia do 64. roku życia, a w przypadku programu profilaktyki raka piersi rozszerzono granicę wieku pacjentek, które wykonać mogą bezpłatną mammografię z 50-69 lat na 45-74 lat.

Moja mamusia zmarła na raka piersi i postanowiłyśmy, że będziemy się co roku kontrolować. Ja wciągnęłam swoją siostrę, córkę i jak wnuczka podrosła do swoich lat to i ona robi badania – mówią Dolnoślązaczki.

Zobacz również

W najnowszym rankingu „Perspektywy” większość dolnośląskich szkół zaliczyła spadek. Przykładowo, wrocławskiej „Trójce” udało się zostać w najlepszej dziesiątce w kraju, ale „zleciała” z szóstej na ósmą pozycję. Jest jednak Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, które jako jedno z nielicznych awansowało z 18. na 11. miejsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy