Mammografia ratuje życie. Kobiety zapominają o profilaktyce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rak piersi jest w Polsce najczęstszym nowotworem złośliwym. Co roku taką diagnozę słyszy 22 tys. kobiet. Co 10-ta od razu dowiaduje się, że ma nowotwór zaawansowany, a więc czeka ją trudniejsze leczenie i rokowania na przeżycie są gorsze. Wykrywalność raka piersi we wczesnym stadium wynosi zaledwie 40 proc. Szanse na przeżycie ma 60 proc. Polek, podczas gdy w innych krajach europejskich to nawet 70-90 proc. To pokazuje, że wykrywamy raka zbyt późno, zbyt wiele kobiet trafia do lekarza już w stadium zaawansowanym.

Pani Danuta jest dziedzicznie obciążona chorobami nowotworowymi. Wielu jej najbliższych umarło na raka, dlatego od lat dbała o siebie. 

  • Badałam się, kontrolowałam, było wszystko w porządku. Przez 21 lat. I raptem okazało się, że jest rak złośliwy – mówi Danuta Zalewska z okolic Kłodzka. 

Pacjentka szybko trafiła do szpitala na badania. 

  • Najpierw biopsję pobierali, wyszedł złośliwiec, załamałam się, ale jakoś potem dałam sobie radę z tym – mówi Danuta Zalewska z okolic Kłodzka. 

Pacjentka jest już po operacji i wychodzi do domu. O dalszym leczeniu lekarze zdecydują po wyniku badań histopatologicznych. Ale im szybciej rak jest wykryty, tym lepsze są rokowania, dlatego badania profilaktyczne są najważniejsze. 

  • Wystarczyła rozmowa z lekarzem, który spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział: „Pani Krystyno proszę przychodzić na badania kontrolne”. I pani Krystyna przychodziła – mówi Krystyna Paszkowska z Wrocławia. 

Wrocławiankom DCO przez wiele lat wysyłało zaproszenia na profilaktyczną mammografię. To też uratowało wiele żyć. 

  • Dostałam zaproszenie. W skrzynce znalazłam zaproszenie na mammografię i dzięki temu zaproszeniu dowiedziałam się, że mam guza i jest on złośliwy. Nie wyrzuciła pani tego zaproszenia? Nie i gdyby nie to, to kwestia pół roku i nie byłoby o czym rozmawiać – mówi pani z Wrocławia.  

W Polsce od lat z badań mammograficznych kobiety mogą korzystać za darmo i praktycznie bez kolejki. Kolejek nie ma, bo chętnych nie ma. Ostatnie dane są dramatyczne – średnia zgłaszalność na mammografię wynosi 45 proc., ale są gminy, w których z tego programu korzysta zaledwie 5 proc. kobiet.

  • To jest wielką tajemnicą, której do końca nie potrafimy rozszyfrować. Jest to najczęstszy nowotwór u kobiet i rokowania są bardzo dobre. To jest ten nowotwór, gdzie najwięcej możemy zrobić jako lekarze. Możemy tę chorobę wyleczyć pod warunkiem, że choroba będzie rozpoznana wcześnie – mówi prof. Rafał Matkowski, Centrum Chorób Piersi, DCOPiH we Wrocławiu.  

Już od listopada program profilaktycznych badań mammograficznych będzie rozszerzony i panie od 45. do 74. roku życia będą mogły z niego skorzystać. 

  • Wszystkie panie, młode i starsze, bardzo proszę, żeby sobie robiły usg i mammografię, bo jeśli coś się wykryje, że jest coś nie tak wcześnie, to wyzdrowieje się. A jak będzie za późno, to będzie za późno. Wy też się badajcie – mówi Danuta Zalewska z okolic Kłodzka. 

Październik jest miesiącem walki z nowotworem piersi. 

Zobacz również

Od 25 lat Zarząd Powiatu Wrocławskiego nagradza najzdolniejszych uczniów. Tym razem do grona tych, których działania zostały dostrzeżone i docenione, dołączyło kolejnych 40 stypendystów. Podczas gali wręczono stypendia w trzech kategoriach: naukowej, artystycznej i sportowej.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy