Mark Brzeziński nowym ambasadorem USA w Polsce. We Wrocławiu był kilka lat temu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Był ambasadorem w Szwecji, studiował w Polsce zasady działania Trybunału Konstytucyjnego, wspierał Joego Bidena podczas jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej. Mark Brzeziński jest nowym ambasadorem USA w Polsce, dziś przyleciał do Warszawy, ale kilka lat temu był we Wrocławiu.

Mamy ogromną nadzieję, że ambasadorem USA w Polsce zostanie wkrótce Mark Brzeziński 

tak mówił w sierpniu tego roku Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia, który kilka lat temu spotykał się zarówno z Markiem Brzezińskim, jak i jego ojcem – Zbigniewem Brzezińskim, wybitnym politykiem, doradcą ds. bezpieczeństwa  prezydenta USA Jimiego Cartera. Po raz pierwszy do spotkania we Wrocławiu doszło w 2004 roku w jednej z restauracji przy Rynku.

 – Zbigniew Brzeziński nie był nigdy wcześniej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku i kiedy przyjechał i zapytałem w czym mogę pomóc, żeby wizyta była jak najlepsza – powiedział: Daj mi na dwa dni samochód. Chciałbym odbyć wycieczkę po Dolnym Śląsku. Wrócił i powiedział, że jest zachwycony, że to piękna kraina i stał się wielbicielem Dolnego Śląska – wspomina Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia. 

Potem wrócił do Wrocławia w 2014 roku. Tu w ogrodach Ossolineum odebrał nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Umarł w 2017 roku, a rok później do Wrocławia przyleciał jego syn – Mark Brzeziński. Też na niezwykłą uroczystość. Nadania ulicy przy lotnisku imienia Zbigniewa Brzezińskiego. 

Tam poznałem Marka Brzezińskiego. Uroczystości odbywały się 29 lat po tym, jak w Polsce upadł komunizm w 1989 roku. Stąd rondo 4 czerwca 1980 roku i maszt z flagą biało-czerwoną wysokości 29 metrów. Bo to było 29 lat po tych wyborach. Na uroczystości był prezydent Lech Wałęsa, prof. Balcerowicz, a tabliczkę z imieniem ulicy odsłaniał Mark Brzeziński – wspomina Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia. 

Podczas tej uroczystości Mark Brzeziński był z córką Aurorą, z którą też dziś przyleciał do Warszawy już jako ambasador USA w Polsce. Tym samym kończy się bezkrólewie w ambasadzie USA w Warszawie. Mark Brzeziński z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. Wielokrotnie zapewniał, że jako ambasador w Polsce będzie dbać o praworządność, prawa człowieka i mniejszości LGBT+. Zna język francuski, szwedzki i polski. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy