– To jest ten plus pandemii jaki mamy, ponieważ to jest okres ograniczonej mobilności i funkcjonowania międzyludzkiego. Wytworzyła się energia na osiedlu, gdzie każdy coś chciał na tym osiedlu zrobić, zobaczył, że w sąsiedztwie potrzebna jest pomoc i można by coś zadziałać. Powstał szereg małych inicjatyw, które można skanalizować – tłumaczy Sławomir Czerwiński, Rada Osiedla Maślice.
I dlatego właśnie powstało Maślickie Centrum Wolontariatu, połączy ono działania Rady Osiedla Maślice, Stowarzyszenie Kolektyw Pomysłów, które zajmuje się sprawami społecznymi i kulturą, a na osiedlu działa od kilku lat. Do tego włączyła się Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 26, która będzie chciała zaktywizować tych najmłodszych.
– Zauważyliśmy w ostatnim okresie duże zainteresowanie wolontariatem. Ja, jako reprezentantka Rady Rodziców, widzę to zainteresowanie wśród młodzieży szkolnej, która bardzo zaangażowała się w ostatnim okresie w działania takie jak sprzątanie Maślic, pomoc osobom potrzebującym. Zdziwiło nas to w czasie pandemii, kiedy pomimo tego że były ograniczenia, dzieciaki chętnie wychodziły z domu – dopowiada Magdalena Pabijaniak, Rada Rodziców SP nr 26.
Maślickie Centrum Wolontariatu swoją siedzibę będzie miało w Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Suwalskiej, które ma powstać do końca wakacji.
– Dzięki tej bazie wolontariuszy, jeśli będą jakieś wydarzenia, będziemy mogli sprawniej wykorzystać ten potencjał, który jest w mieszkańcach – mówi Tomasz Patoła, Stowarzyszenie Kolektyw Pomysłów.
– Szereg osób, które pojawiły się na osiedlu, które chciałaby coś zrobić, czuje taką potrzebę lub ma nowe pomysły, ale nie wie, jak je zrealizować. Teraz będą mogli skorzystać z tej inicjatywy – dodaje Sławomir Czerwiński, Rada Osiedla Maślice.
Przed Maślickim Centrum Wolontariatu wiele wyzwań, ale najważniejsze to bezinteresowna pomoc, którą pomimo luzowania obostrzeń i słabnięcia pandemii, pomysłodawcy chcą utrzymać.
– Mamy nadzieję, że jak takie centrum powstanie to łatwiej będzie można wykorzystać ten potencjał, który z jednej strony tkwi w aktywnych mieszkańcach, a z drugiej strony wykorzysta on to, co dzieje się na osiedlu – dodaje Tomasz Patoła, Stowarzyszenie Kolektyw Pomysłów.
– Co dalej? Przede wszystkim akcja Czyste Maślice, którą realizujemy cyklicznie, z coraz większym powodzeniem. Nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież. To także kwestie plenerowych wydarzeń, do których można dołączać, ale też można samemu kreować – podsumowuje Sławomir Czerwiński, Rada Osiedla Maślice.