Maślickie Centrum Wolontariatu. Dobry aspekt pandemii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rada Osiedla Maślice, Stowarzyszenie Kolektyw Pomysłów, oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 26 łączą siły, tworząc Maślickie Centrum Wolontariatu. Rozmawiamy z pomysłodawcami, którzy zdradzają, że najbardziej chcieliby utrzymać pozytywny aspekt pandemii COVID-19, czyli niezależną, sąsiedzką pomoc.

To jest ten plus pandemii jaki mamy, ponieważ to jest okres ograniczonej mobilności i funkcjonowania międzyludzkiego. Wytworzyła się energia na osiedlu, gdzie każdy coś chciał na tym osiedlu zrobić, zobaczył, że w sąsiedztwie potrzebna jest pomoc i można by coś zadziałać. Powstał szereg małych inicjatyw, które można skanalizować – tłumaczy Sławomir Czerwiński, Rada Osiedla Maślice.

I dlatego właśnie powstało Maślickie Centrum Wolontariatu, połączy ono działania Rady Osiedla Maślice, Stowarzyszenie Kolektyw Pomysłów, które zajmuje się sprawami społecznymi i kulturą, a na osiedlu działa od kilku lat. Do tego włączyła się Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 26, która będzie chciała zaktywizować tych najmłodszych.

Zauważyliśmy w ostatnim okresie duże zainteresowanie wolontariatem. Ja, jako reprezentantka Rady Rodziców, widzę to zainteresowanie wśród młodzieży szkolnej, która bardzo zaangażowała się w ostatnim okresie w działania takie jak sprzątanie Maślic, pomoc osobom potrzebującym. Zdziwiło nas to w czasie pandemii, kiedy pomimo tego że były ograniczenia, dzieciaki chętnie wychodziły z domu – dopowiada Magdalena Pabijaniak, Rada Rodziców SP nr 26.

Maślickie Centrum Wolontariatu swoją siedzibę będzie miało w Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Suwalskiej, które ma powstać do końca wakacji.

Dzięki tej bazie wolontariuszy, jeśli będą jakieś wydarzenia, będziemy mogli sprawniej wykorzystać ten potencjał, który jest w mieszkańcach – mówi Tomasz Patoła, Stowarzyszenie Kolektyw Pomysłów.

Szereg osób, które pojawiły się na osiedlu, które chciałaby coś zrobić, czuje taką potrzebę lub ma nowe pomysły, ale nie wie, jak je zrealizować. Teraz będą mogli skorzystać z tej inicjatywy – dodaje Sławomir Czerwiński, Rada Osiedla Maślice.

Przed Maślickim Centrum Wolontariatu wiele wyzwań, ale najważniejsze to bezinteresowna pomoc, którą pomimo luzowania obostrzeń i słabnięcia pandemii, pomysłodawcy chcą utrzymać.

Mamy nadzieję, że jak takie centrum powstanie to łatwiej będzie można wykorzystać ten potencjał, który z jednej strony tkwi w aktywnych mieszkańcach, a z drugiej strony wykorzysta on to, co dzieje się na osiedlu – dodaje Tomasz Patoła, Stowarzyszenie Kolektyw Pomysłów.

Co dalej? Przede wszystkim akcja Czyste Maślice, którą realizujemy cyklicznie, z coraz większym powodzeniem. Nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież. To także kwestie plenerowych wydarzeń, do których można dołączać, ale też można samemu kreować – podsumowuje Sławomir Czerwiński, Rada Osiedla Maślice.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy