Meble, pręty, plastik. Toaleta to nie śmietnik

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To normalne, że zwykle nie rozmyślamy nad tym, co dokładnie dzieje się z naszymi ściekami. Wiadomo, że odbierane kanalizacją trafiają do oczyszczalni. Niestety wrocławska oczyszczalnia ścieków codziennie mierzy się z masą przedmiotów, które nie powinny się tam znaleźć.

Kampania MPWiK Wrocław o haśle „Nie zapychaj, pomyśl!” wystartowała ponad dekadę temu, bo w 2014 roku.

W ramach akcji „Nie zapychaj, pomyśl!”, która jest skierowana do mieszkańców Wrocławia, uświadamiamy ludzi, że to, co wrzucą do kanalizacji, generuje pewne problemy. Na sieci kanalizacyjnej powstają zatory, a źródłem problemu jest tłuszcz, który jest wylewany przez mieszkańców do kanalizacji – mówi Michał Tokarski, manager w zakładzie oczyszczania ścieków MPWiK.

Tłuszcz wylewany prosto do zlewu skleja się i tworzy zatory dalej w sieci kanalizacyjnej. Można to porównać do miażdżycy. To oczywiście nie jedyny problem. Na Janowską 47 przypływają najróżniejsze przedmioty.

No, w kanalizacji znajdujemy różne rzeczy. Pręty zbrojeniowe to są takie najprostsze przykłady. Natomiast potrafią do nas przypłynąć duże elementy drewniane. Bywają również zwłoki zwierząt. To nie jest przyjemny widok. Natomiast największym takim zaskoczeniem to chyba były te klucze płaskie, które jacyś pracownicy budowlani przez przypadek lub nie przez przypadek wrzucili do kratki ściekowej – dodaje Michał Tokarski.

Wszystkie te rzeczy są zagrożeniem dla całego skomplikowanego systemu przewodów, pomp i zbiorników we wrocławskiej oczyszczalni.

Tego typu odpady trafiają na układy pompowe, zarówno na sieci jak i u nas i przez to pompy mogą ulec awarii – przestrzega manager wrocławskiej oczyszczalni.

A czy wrocławianie wiedzą, co wolno, a czego nie wolno spłukiwać?

Artykuły higieniczne w stylu podpaski, pieluchy itd. jakieś oleje, resztki jedzenia. To mi przychodzi do głowy tak teraz.

– No tak za dużo papieru może. No i takie typowe śmieci.

– A co z olejem na przykład?

To jest problem, tak. No po prostu, no nie można.

– Żadnych elementów stałych nie powinno się wrzucać. Żadnych odpadów, żadnych worków plastikowych, jakichś przyborów sanitarnych, śrub metalowych, gazet, śmieci i w ogóle żadnych przedmiotów, które są zrobione z tworzyw, które nie ulegają degradacji pod wpływem wody.

Podsumowując, pamiętajmy o tym, że do kanalizacji nie wolno wrzucać tłuszczów, smarów, środków higienicznych jak podpaski, waciki czy bandaże, resztek jedzenia, odpadów budowlanych, opakowań, tekstyliów czy ziemi, na przykład z kwiatów.

Zobacz również

Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska mieli okazję aby zaprezentować siebie na tegorocznych targach IFA 2024 w Berlinie. Są to największe i najstarsze targi elektroniki użytkowej i sprzętu AGD. Ten wyjazd odbył się w ramach projektu Going Global 4.0, który jest realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy