Miasto Wrocław zapowiada zmiany w komunikacji aglomeracyjnej. Kto na tym skorzysta?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Miasto Wrocław zapowiedziało zmiany w komunikacji aglomeracyjnej. W pełnym wymiarze wejdą one w życie od 2025 roku. Jednak część z nich zostanie wprowadzona jeszcze w roku bieżącym. Zmiany będą dotyczyć poszerzenia taboru, zostaną też wprowadzone nowe linie. Przypomnijmy, że w tej chwili miasto Wrocław obsługuje 27 linij aglomeracyjnych, ale docelowo ta liczba ma się powiększyć do 32.

Jesteśmy na samej końcówce rozstrzygnięcia przetargu, który zwiększa liczbę autobusów, jakość tychże autobusów, pojawienie się nowych linii. Mówimy o dużym skoku. Z 3,5 miliona wozokilometrów rocznie chcemy osiągnąć 5,5. To oznacza, że ten kontrakt szacowany na 700 milionów na następne 6 lat przyniesie nam ponad 30 milionów wozokilometrów – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

W tej chwili połączenia aglomeracyjne realizują 72 autobusy. Po wejściu w życie nowego kontraktu tabor powiększy się do 100 autobusów. Poza zapowiadającymi się dużymi zmianami, miasto Wrocław rozwija również istniejące połączenia aglomeracyjne.

Przypomnę tylko, że rozszerzyliśmy naszą współpracę aglomeracyjną w obecnej kadencji o współpracę z gminą Żurawina, która wcześniej komunikacji publicznej w ogóle nie miała. Uruchomiliśmy dla tej gminy dwa połączenia autobusowe i w ostatnim czasie rozszerzyliśmy te połączenia również o kursy weekendowe – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.

W najbliższą sobotę ruszy między innymi nowa linia autobusowa 905, która połączy Wrocław z miejscowością Szewce, znajdującej się na terenie gminy Wisznia Mała.

Linia 905 to tylko część współpracy. Przedłużamy również linię 908 na teren naszej gminy do miejscowości Kryniczno, co zaowocuje możliwością korzystania z komunikacji aglomeracyjnej dla kolejnych około dwóch i pół tysiąca naszych mieszkańców, z czego bardzo się cieszę – mówi Jakub Bronowicki, wójt gminy Wisznia Mała.

Zmiany w komunikacji aglomeracyjnej zostaną także wprowadzone dla gminy Długołęka.

Na koniec tego tygodnia będą wprowadzone udoskonalenia dla transportu w weekendy, żeby nasi mieszkańcy mogli spokojnie wyjechać do Wrocławia, wrócić. To jest 5 nowych takich weekendowych połączeń, między innymi będzie tam Oleśniczka, Brzezia Łąka, Stępin, Domaszczyn – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

Przypomnę również państwu, że w grudniu ubiegłego roku rozpoczęliśmy z sukcesem pilotaż rozszerzenia systemu UrbanCard na nasze pojazdy aglomeracyjne, na tzw. dziewięćsetki. Z powodzeniem prowadzimy ten pilotaż w gminie Kąty Wrocławskie oraz na linii 920 łączących Wrocław i Czernice. W kolejnych krokach zapowiadamy, że wszystkie nowe połączenia aglomeracyjne będą również powiązane z naszym systemem UrbanCard – dodaje Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy