Miasto z nieoczywistą historią. Odkrywamy zakamarki Gryfowa Śląskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Gryfów Śląski to miasto z historią. Ma ponad 780 lat - są tu pozostałości po murach obronnych, starym młynie oraz folwarku, na którym straszyło.

– Stoimy przed taką tajną atrakcją naszego miasteczka w zaniedbanej dzielnicy, naszego miasteczka, ale właśnie wycieczkom pokazujemy „Dom pod ostrym kątem”, bo wychodzimy z tego względu, że Paryż ma swoją wieżę Eiffla, jest Krzywa Wieża w Pizie, a my mamy „Dom pod ostrym kątem” – mówi Jan Wysopal, prezes Towarzystwa Miłośników Gryfowa Śląskiego.

– Jesteśmy w miejscu, gdzie dawniej znajdował się młyn miejski, który dostarczał mąkę tutaj dla okolicznych miejscowości oraz mieszkańców naszego miasta. Do tej pory nie zachowało się wiele, ponieważ budynek przez wiele lat miał różne funkcje, ale po prawej stronie możemy zauważyć jeszcze kanał młyński, który doprowadzał wodę do tego młyna — mówi Agnieszka Mucha, inspektorka ds. promocji i turystyki w gminie Gryfów Śląski.

– W tym miejscu, w którym stoi, sprytni młynarze stawiali rower, to były lata 50. kiedy ginęły rowery w naszym miasteczku, ale sprytni młynarza właśnie robili takie pułapki, że stawiali rower, a na kierownicy od rowerów, wieszali torby z mąką i zawsze się trafiał jakiś delikwent, który ten rower delikatnie mówiąc, odprowadzał. To była pułapka i ci młynarze mieli już telefony i dzwonili do warsztatu mechanicznego, który jest o parę budynków stąd, gdy ten złodziej z tym rowerem i z tą mąką uciekał, bo miał wtedy tylko tam jedną drogę wyjścia, to wtedy ten rzemieślnik łapał tego złodzieja, bo był w zmowie z tymi młynarzami i ten złodziej miał do wyboru albo na milicję albo musiał się wykupić przysłowiowym litrem wódki — mówi Jan Wysopal, prezes Towarzystwa Miłośników Gryfowa Śląskiego.

Dzięki księciu Bolkowi I Świdnickiemu, który lokował miasto na prawie niemieckim, miasto zostało otoczone murami obronnymi, przy których powstał również zamek, który spłonął w 1603 r.

– Wtedy sprytni mieszczanie wykupili ten teren, stawiając tutaj domy mieszkalne i kamienice — mówi Jan Wysopal, prezes Towarzystwa Miłośników Gryfowa Śląskiego.

– Znajdujemy się przy pomniku poświęconym żołnierzom z okresu wojen napoleońskich i w stulecie bitwy, która się tutaj toczyła, na terenie naszego miasta, mieszkańcy postanowili ufundować pomnik tym poległym żołnierzom kampanii napoleońskiej — mówi Agnieszka Mucha, inspektorka ds. promocji i turystyki w gminie Gryfów Śląski.

Gryfów Śląski położony jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie lwóweckim.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy