Międzykulturowa biblioteka Centrum Nowe Łąki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pandemia to wyjątkowo trudny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Szkoły są zamknięte, dlatego dzieci nie mają bezpiecznej przestrzeni, w której mogą się spotykać. Rozwiązaniem tego problemu są takie miejsca jak biblioteka Nowe Łąki.

Dla Kuby to miejsce odpoczynku, ale także przestrzeń, w której może spędzić wolny czas i na przykład pouczyć się języka angielskiego. Sam pomagał przy skręcaniu mebli i porządkach, kiedy powstawała biblioteka.

Bardzo lubię tu przychodzić. Jest tu przytulnie, można się pouczyć, przyjemnie i miło spędzić czas – mówi Kuba, użytkownik biblioteki.

Międzykulturowa biblioteka sąsiedzka w Centrum Nowe Łąki to miejsce otwarte dla mieszkańców Wrocławia z różnych stron świata. Można tu znaleźć książki w wielu językach, na przykład ukraińskim i angielskim. 

Mamy sporo osób, z którymi pracujemy i które na przykład przyjechały z Ukrainy. W związku z tym powstał pomysł, aby stworzyć bibliotekę, która ma ułatwić mieszkańcom przychodzenie tutaj do nas i spotykanie się z sąsiadami – mówi Wojciech Ośmiałowski ze Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej.

Mamy zajęcia z chłopcem i dziewczynką z Ukrainy, ostatnio zobaczyli, że mamy taką bibliotekę wielokulturową i wzięli sobie książki do przeczytania. Mama ich też się ucieszyła, bo chce, żeby uczyli się języka polskiego, więc ostatnio wypożyczyła dla nich baśnie w języku polskim – opowiada Monika Trzcińska, animatorka społeczności lokalnej Nowe Łąki.

Biblioteka powstała przy pomocy mieszkańców, a w pracę szczególnie zaangażowały się dzieci. Teraz na regałach mogą znaleźć sporo książek dla siebie.

Postawiliśmy na literaturę dziecięcą, młodzieżową i wielojęzykową – dodaje Wojciech Ośmiałowski.

Ta biblioteka była stworzona wspólnie z mieszkańcami, dużo pomogły nam dzieciaki, które tu przychodziły i pomagały na przykład malować, skręcać szafki – mówi Monika Trzcińska

Żeby wypożyczyć książkę, nie trzeba wcześniej się zapisywać. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy