Międzynarodowe warsztaty architektury PWR na finiszu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Międzynarodowe warsztaty ProtoLAB Design&Build 2022 wywodzą się z Letnich Szkół Architektury organizowanych na Politechnice Wrocławskiej od 2016 roku. Wydarzenie zawsze cieszyło się dużym zainteresowaniem, ale w tym roku - o dwóch latach pandemicznej przerwy - oczekiwania były jeszcze większe. Młodzi architekci najpierw na papierze przygotowywali swoje projekty, a teraz czas na najciekawszy etap - trwa ich budowa.

W warsztatach uczestniczy ponad 40 osób. To studenci architektury z Polski i zagranicy oraz ich tutorzy – naukowi opiekunowie.

Pracujemy ze studentami codziennie nad projektami, które powstały dwa tygodnie temu online i razem pracujemy nad sklejaniem ich i budowaniem mebli i przestrzeni wspólnych – mówi Aga Kuś, tutorka z Holandii. 

W tej hali współpracują ze sobą młodzi architekci z całego świata – z Turcji, Brazylii, Hiszpanii, z Ukrainy. Irina przyjechała do Polski zaledwie tydzień temu. W Ukrainie studiowała na Politechnice Lwowskiej właśnie architekturę. 

Pierwszy raz zajmuję się czymś takim. Robiłam projekty, ale na papierze. A tak, żeby coś tworzyć samemu to coś zupełnie innego. Tu spotykamy się z różnymi trudnościami. Od razu widzimy, że coś pasuje lub nie. Podczas warsztatów coś trzeba zmienić, bo nie pasuje po prostu, dlatego takie warsztaty są ważniejsze,niż samo tworzenie projektu – mówi Irina Zauliczna, studentka z Politechniki Lwowskiej. 

Wspólnie przygotowano 8 projektów, ale w grupach realizowanych jest sześć. 

To są różne projekty, pod ogólnym tematem recultivation. Re odnosi się do filozofi dotyczącej zmniejszenia ilości materiału, przemyśleniu innego użycia materiału- mówi dr Jerzy Łątka, organizator warsztatów, Wydział Architektury PWR.  

Wykorzystywane są materiały przyjazne środowisku – papier, drewno, korek. Studenci pracują w grupach i przygotowują kilka projektów. Jeden przygotowywany jest dla konkretnego odbiorcy – dla uczniów z klas integracyjnych i z klas terapeutycznych. To będzie szafka, ale niezwykła. 

Będzie mieć takie miejsce, leżankę, żeby dzieci mogły odpocząć, wyciszyć się, odpocząć w szkolnym chaosie – mówi Ola i Emilia, studentki architektury. 

Takich mebli będzie więcej. 

Zrobiliśmy coś pokroju szafy, którą można otwierać na różne sposoby. Ona składa się z 4 elementów, które można otwierać dalej – mówi Dominik z Politechniki Wrocławskiej.   

Kolejne meble będą przeznaczone na zewnątrz szkoły i też można je samemu różnie ustawiać. Najważniejsze, że projekt zachwycił przyszłych użytkowników. 

Jestem tą szczęśliwą osobą, w której klasie staną tak wspaniałe, unikatowe meble – mówi Anna Rutkowska z Zespołu Szkół nr 6 we Wrocławiu.  

Rok temu nauczyciele z Zespołu Szkół nr 6 wymyślili sobie remont jednej sali matematycznej. Zaczęli współpracę ze studentami  Politechniki Wrocławskiej, ale nie przypuszczali, że będą tego takie efekty. 

To się wszystko bardzo, bardzo rozrosło tu się robią wspaniałe rzeczy, wspaniałe meble – mówi Magdalena Marczuk z Zespołu Szkół nr 6 we Wrocławiu. 

Ale na warsztatach powstają też inne niezwykle projekty. 

Jeden projekt jest realizowany ze światowej sławy architektem i to jest projekt SHS, czyli projekt jednostek pomocowych przeznaczonych dla uchodźców wewnętrznych z Ukrainy, a także dla osób, które będą w przyszłości odbudowywały ten kraj – mówi dr Jerzy Łątka, organizator warsztatów, Wydział Architektury PWR.  

Tu architekci eksperymentują z materiałami, z których ma powstać prototyp pawilonu, który ma szansę nawet na seryjną produkcję w Europie – Polsce lub w Ukrainie. To wymierne korzyści takich warsztatów.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy