Międzynarodowy Dzień Teatru. Codzienność aktorów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Data nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie w tym dniu w 1957 roku otwarto Teatr Narodów w Paryżu. Czym teatr jest dla aktorów, którzy na co dzień pojawiają się na scenach wrocławskich teatrów?

Teraz, po tym roku coraz bardziej tęsknię za teatrem, wykonywaniem tej pracy, za widzem, za ludźmi – mówi Zbigniew Koźmiński, aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy. 

Dla mnie teatr jest większą częścią mojego życia, jest moją miłością – mówi Paulina Jóźwin, aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Teatr mi nie spowszedniał, bo on się ciągle bardzo zmienia – mówi Agata Kucińska, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek. 

Ta miłość raczej rośnie. Z roku na rok coraz mniej wyobrażam sobie życie bez teatru – mówi Maria Wojtyszko, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek. 

Przychodzę sobie tutaj zrelaksować się na kilka minut i spojrzeć krytycznym okiem na to, co nasi artyści pokazują podczas prób – mówi Mariusz Kwiecień, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej.  

Mimo że bycie aktorem to praca wymagająca, może wydawać się, że z czasem można się nią znudzić, jak każdą inną. Czy na pewno?

Moja mama zaprowadziła mnie do Operetki Wrocławskiej na „Skrzypka na dachu”. Miałam wtedy 10 albo 11 lat . Zaczarował mnie ten świat – podkreśla Paulina Jóźwin, aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

To była taka chęć obcowania ze słowem już od podstawówki – mówi Agata Kucińska, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek. 

Mój tata jest reżyserem, mój brat jest reżyserem, moja mama pisze różne rzeczy. Dla mnie to było zawsze naturalne środowisko życia – mówi Maria Wojtyszko, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek. 

W tym roku Międzynarodowego Dnia Teatru nie można obchodzić w teatrze. Można jednak skorzystać z internetowych atrakcji, które organizują z tej okazji różne instytucje kultury. Jak świętują aktorzy?

Teatr Pantomimy świętuje takie uroczystości hucznie. Skoro jest to Dzień Teatru, my zrobimy z tego Tydzień Teatru. Serdecznie zapraszamy na nasze media społecznościowe. Przez cały tydzień będziemy tam coś wrzucać – mówi Zbigniew Koźmiński, aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy. 

Myślę, że zadbam o siebie i zadbam o swój instrument, którym w teatrze pracuję – mówi Paulina Jóźwin, aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Będę obserwować, rozmyślać, rozmawiać z przyjaciółmi, którzy też ten teatr uprawiają – mówi Agata Kucińska, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek. 

Mam nadzieję, że uda mi się zobaczyć jakieś spektakle online. Polecam nasze filmiki o tym, że teatr tworzą ludzie. To są rozmowy z pracownikami teatru, też z takimi, którzy nie są zazwyczaj na pierwszym planie – dodaje Maria Wojtyszko, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek. 

Ja codziennie od rana do wieczora świętuję Dzień Teatru, zaczynając od pracy biurowej – mówi Mariusz Kwiecień, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej.  

Wszystkim miłośników teatru zachęcamy do świętowania na tyle, na ile to możliwe, a aktorom życzymy szybkiego powrotu na scenę.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy