Miej serce dla zwierząt. Nie strzelaj!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Koniec roku to czas, w którym często słychać wystrzały fajerwerków. Mimo że w tym roku zakazano tej praktyki, już teraz można usłyszeć wybuchy petard, które dla zwierząt są po prostu torturą.

Fajerwerki silnie oddziałują na niemal wszystkie zmysły naszych pupili. Ostre światło, huk i drażniący zapach budzą w zwierzętach paniczny strach, który sprawia, że Sylwester to dla nich jeden z najgorszych dni w roku.

To chyba tylko my świętujemy. Dla niektórych zwierząt jest to potężny stres, którego one nie są w stanie w żaden sposób pokonać. Właściciel może tylko próbować zamknąć zwierzaka w spokojnym miejscu, czy nawet podać jakiś preparat uspokajający, żeby zwierzak mógł po prostu przespać tę straszną noc – mówi Lidia Salata, dyrektor Wrocławskiego Schroniska dla Zwierząt.  

Spanikowane zwierzęta często uciekają w popłochu, robiąc sobie przy tym krzywdę. Dotyczy to nie tylko zwierząt, które mieszkają z nami w domach, ale także tych, które przebywają w ogrodach zoologicznych. Właśnie dlatego wrocławskie ZOO wraz z aktorami Teatru „Capitol” stworzyli szczególny film.

Jest to zwyczaj prastary, wywodzi się z Azji i służył do odpędzania złych duchów. Myślę, że nikt już teraz w to nie wierzy. Dla zwierząt domowych, jak i zwierząt dzikich jest to bardzo szkodliwe. Zwierzęta mają znacznie bardziej wyczulony słuch i to, co dla nas jest głośnym wybuchem, dla nich jest bólem – mówi Radosław Ratajszczak, dyrektor Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. 

Dbając o swoją dobrą zabawę, warto zadbać także o dobre samopoczucie istot, które żyją najbliżej. W wielu przypadkach są to właśnie zwierzęta.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy