Mija rok od powołania liderów dostępności PWR

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Już ponad rok na Politechnice Wrocławskiej funkcjonuje program zatytułowany Liderzy Dostępności. Liderzy Dostępności to osoby, które pomagają studentom ze specjalnymi potrzebami w odnalezieniu się na uczelni.

Pomysł narodził się kila lat temu podczas realizacji projektu Politechnika nowych szans. Projekt ewoluował i pierwsi liderzy dostępności zostali mianowani w lutym 2023 roku, chociaż szkolenia rozpoczęli kilka miesięcy wcześniej. Liderzy uczyli się podczas 10 dniowego wyjazdu oraz szkoleń w grupach, po to, aby jak najlepiej pełnić swoją funkcję.

  • Pierwotna idea była taka, że wyszkolimy pewną grupę i to będzie nasz trzon, który będzie wspierał na uczelni. Ale się okazało, że liderzy po pierwsze chcą się szkolić dalej i w zeszłym roku w zasadzie w każdym miesiącu mieliśmy po kilka wydarzeń szkoleniowych przeznaczonych dla liderów dostępności, na które też zapraszamy oczywiście innych pracowników, a także studentów, ale także sami liderze prowadzą warsztaty. Mieliśmy cały cykl warsztatów związanych z polskim językiem migowym. Mieliśmy warsztaty z orientacji przestrzennej – mówiła dr hab. inż. Katarzyna Jach Pełnomocniczka ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Obecnie na Politechnice Wrocławskiej jest 54 liderów dostępności . Liderzy dostępności to wykładowcy akademiccy, pracownicy biblioteki i administracji pracujący właściwie na każdym wydziale Politechniki.

– Co do zakresu moich obowiązków, głównie dotyczy ona takiej pierwszej pomocy osobom ze specjalnymi potrzebami. Do tych osób zaliczamy przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami, osoby w kryzysie zdrowia psychicznego, ale również osoby, które mają przejściowe problemy związane z różnego rodzaju sytuacjami życiowymi. Takich osób na naszej uczelni jest dosyć sporo. Tylko na moim wydziale takich osób, które kwalifikują się, jest kilkadziesiąt mówił Paweł Piórkowski lider dostępności PWR.

Jestem specjalistą w dziale zamówień publicznych. Zajmuję się przedtargami. Wprowadziliśmy zmiany do regulaminu i teraz każdy, kto będzie zainteresowany jakimkolwiek zakupem czy usługą, będzie wiedział, że już na etapie, kiedy wpadnie na pomysł, że coś mu jest potrzebne, już wtedy będzie myślał o tym właśnie, żeby to było szeroko dostępne – mówiła Magdalena Kułażyńska-Hajdun liderka dostępności PWR.

Po prostu lubię ludzi, lubię studentów i nie patrzę na nich jako na osoby z niepełnosprawnością. Nie widzę niepełnosprawności, tylko widzę studentów, ludzi. Mamy ich całkiem sporo na uczelni w Studium języków obcych, gdzie pracuje także mamy całkiem sporo osób o szczególnych potrzebach. I oni nas potrzebują, zwyczajnych, po prostu takich prawdziwych. Więc myślę, że właśnie dlatego, by wiedzieć jak im pomóc, jak z nimi rozmawiać, ewentualnie jeśli przyjdą z jakąkolwiek potrzebą, a przychodzą – mówiła Magdalena Hołowko liderka dostępności PWR.

W ramach projektu Politechnika nowych szans zostało wydanych 18 podręczników poświęconych dostępności skierowanych do pracowników i studentów Politechniki Wrocławskiej, a liderzy dostępności brali udział w ich pisaniu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy