Miliardy z Unii Europejskiej dla Wrocławia. Prezydenci miasta komentują

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, Wrocław ze środków unijnych otrzymał blisko 2 miliardy 600 milionów złotych na około 500 projektów. Gdyby do tego doliczyć środki, które otrzymały wrocławskie uczelnie, instytucje, organizacje pozarządowe lub przedsiębiorcy, to można tu mówić o 20 miliardach złotych.

Dla przykładu: budowa Autostradowej Obwodnicy Wrocławia to dofinansowanie z UE ponad 2 miliardy 700 milionów, zagospodarowanie części Parku Szczytnickiego 2 miliony 600 tysięcy, przebudowa Pawilonu Czterech Kopuł 52 miliony 800 tysięcy złotych. Można tak wymieniać bez końca, niewątpliwie są to transport, kultura, środowisko i edukacja. Wrocław zyskał na obecności w Unii Europejskiej bardzo wiele, nie tylko pod względem gospodarczym, ale także społecznym.

W czasie kiedy Polska wstępowała w unijne struktury oraz przez kolejne 14 lat członkostwa, prezydentem miasta był Rafał Dutkiewicz. Jego zdaniem obecność w Unii Europejskiej otworzyła wrocławian na możliwości i realizowanie różnych projektów.

Wrocław w 2018 roku, kiedy zbadano wszystkie miasta europejskie liczące powyżej 200 tysięcy mieszkańców, okazało się, że w dynamice rozwoju jesteśmy na trzecim miejscu: Dublin, Praga, Wrocław. To zawdzięczamy między innymi albo w głównej mierze Unii Europejskiej. Oczywiście potrafiliśmy dużo wycisnąć z tego, co nam zaoferowała Unia. Przestrzegałbym przed takim prostym myśleniem, że chodzi wyłącznie o pieniądze, ale oczywiście o nie także chodzi – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia w latach 2002-2018.

Szereg inwestycji transportowych i infrastrukturalnych to jedno, ale zmiany dotyczyły także kwestii społecznych.

Bardzo wielu projektów, które realizowałem jako prezydent Wrocławia, nie dałoby się zrealizować, gdybyśmy się nie obudzili intelektualnie i cywilizacyjnie. Kiedy zaczynałem pracę we wrocławskim ratuszu, bezrobocie wynosiło około 13%. Ludzie krzyczeli, że chcą pracy. Teraz bezrobocie nie istnieje, dlatego że spotkało nas jeszcze jedno błogosławieństwo. Dzięki temu, że wytworzyliśmy tak wiele miejsc pracy, przybyło do aglomeracji wrocławskiej około 200 tysięcy osób z zagranicy. Połowa to Ukraińcy, a reszta pochodzi ze 120 krajów świata, więc Wrocław stał się miastem międzynarodowym – dodaje Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia w latach 2002-2018.

Byli prezydenci Wrocławia, którzy zarządzali miastem jeszcze przed wejściem Polski do Unii, Stanisław Huskowski i Bogdan Zdrojewski są zgodni co do tego, że dla Wrocławia był to ogromny skok cywilizacyjny. Dzięki temu miasto mogło rozwinąć się do poziomu najlepszych europejskich aglomeracji.

Ja bym powiedział tak: jesteśmy w ekstraklasie, a bylibyśmy w jakiejś 2-3 lidze. Unia nas wydźwignęła. Nie tylko pozwoliła nam się rozbudować, ale pozwoliła także popatrzeć na świat szerzej. Zbliżyła nas do ludzi, którzy żyją w wolnym świecie od setek lat – zaznacza Stanisław Huskowski, prezydent Wrocławia w latach 2001-2002.

Jeśli chodzi o kulturę, to trzeba pamiętać, że środki europejskie to na przykład Narodowe Forum Muzyki, obiekt, z którego świat muzyczny jest dumny. Jeśli chodzi o teatry, to jest Capitol, teatr muzyczny – to są środki unijne. Szkolnictwo to szkoła I i II stopnia przy Piłsudskiego – środki unijne. Nowy obiekt Akademii Sztuk Pięknych – środki unijne. Sala filharmonijna Akademii Muzycznej – środki unijne. Przebudowa Pawilonu Czterech Kopuł – środki unijne. Ośrodek Pamięci „Przyszłość” przy ulicy Grabiszyńskiej – środki unijne. I tak dalej i tak dalej – wylicza Bogdan Zdrojewski, prezydent Wrocławia w latach 1990-2001.

Obecnie we Wrocławiu wśród inwestycji, która są realizowane, trudno znaleźć takie bez udziału środków z Unii Europejskiej. To między innymi trasa autobusowo-tramwajowa na Nowy Dwór, tramwaj na Popowice.

Pieniądze, które otrzymujemy dzisiaj w ramach różnych programów to jedno, ale przecież już przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej także otrzymywaliśmy mnóstwo pieniędzy. We Wrocławiu same inwestycje miejskie to prawie 3 miliardy złotych i około 500 projektów – mówi Jacek Sutryk, obecny prezydent Wrocławia.

W całym kraju od 2004 roku zrealizowano 200 tysięcy rozmaitych inwestycji o wartości 675 miliardów złotych. Było to możliwe dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy