Milion na badania nad laserem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Milion na badania dla Wydziału Elektroniki. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad laserem, który pozwoli dokładnie zobrazować siatkówkę oka i wcześnie wykrywać choroby oczu. Środki przekaże Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

– Tutaj głównym celem projektu jest skonstruowanie lasera, który będzie wykorzystywany w takiej metodzie diagnostycznej oka, która nazywa się mikroperymetrią. Mikroperymetria jest techniką, która pozwala na ocenę jakości siatkówki, takich parametrów, jak pole widzenia i czułość siatkówki oka – mówi prof. Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. 

Jest to odmiana mikroperymetrii, która polega na skanowaniu powierzchni siatkówki wiązką lasera. Pomaga to znajdować miejsca, w których zauważyć można zmiany chorobowe. 

– Zmierzamy w stronę tak zwanej dwufotonowej mikroperymetrii, w której oświetlamy siatkówkę pacjenta promieniowaniem, którego człowiek nie widzi, które jest spoza zakresu promieniowania widzialnego, z zakresu podczerwieni. Dzięki zjawisku dwufotonowego widzenia, które następuje w oku, pacjent ma wrażenie widzenia na przykład koloru zielonego – mówi prof. Grzegorz Soboń

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej współpracują z Międzynarodowym Centrum Badań Oka w Warszawie i z Instytutem Chemii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

– We współpracy z nimi wpadliśmy na pomysł, żeby spróbować zrobić taki laser do mikroperymetrii dwufotonowej. Parametry, które powinien on posiadać, zostały przez nich zdefiniowane. My staramy się te parametry osiągnąć, ponieważ takich laserów nie ma na rynku, więc trzeba od podstaw takie urządzenie zrobić – mówi prof. Grzegorz Soboń

Zadaniem zespołu prof. Sobonia jest stworzenie prototypu, który będzie przetestowany na wypreparowanych próbkach. Prototyp zostanie przetransportowany do Warszawy. Docelowo laser będzie testowany na ludziach, aby sprawdzić, czy jego działanie przynosi oczekiwane rezultaty.

Zobacz również

Już w najbliższą niedzielę, 1 października, w Operze Wrocławskiej odbędzie się premiera. Tym razem będzie to „Czarodziejski flet” Mozarta. Ale tym razem zobaczymy tę operę w nowej odsłonie, bo tym razem będzie to „Czarodziejski flet w Breslau”. Dzięki tej operze widzowie zanurzą się w świat tajemniczy, a momentami nawet kryminalny.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy