Milion złotych trafi do dzieci z rodzin popegeerowskich z Kątów Wrocławskich

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ponad milion złotych wsparcia trafi dla dzieci z rodzin popegeerowskich w gminie Kąty Wrocławskie. Wszystko w ramach programu prowadzonego pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, ale pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej. Trafią do dzieci, które tej pomocy najbardziej potrzebują i będzie za nie zakupiony sprzęt komputerowy. Trafi on do 300 dzieci w gminie Kąty Wrocławskie.

Szkoła Podstawowa w Gniechowicach. Tu codziennie na lekcje przychodzi 223 uczniów. To dzieci mieszkające w pobliskich miejscowościach. O tym, że wiele rodzin nie ma dostępu do internetu, a w domu nie ma nawet jednego komputera czy laptopa zauważono podczas pandemii, gdy dzieci zmuszone były do nauczania zdalnego.

 – Niestety, część tych rodzin nie była wyposażona w laptopy i komputery, dzieci miały problem z łączeniem się, nie mieli internetu. Były duże działania szkoły w tym kierunku, żeby wypożyczyć te nasze laptopy, które mieliśmy na stanie. No i niestety, brakowało nam czasem tych laptopów, mimo że mieliśmy trochę szkolnych laptopów z rządowego programu to widzieliśmy taką potrzebę, żeby doposażyć te rodziny – mówi Alfreda Hajdamowicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Gniechowicach. 

W Gminie Kąty Wrocławskie było wiele Państwowych Gospodarstw Rolnych. Po ich likwidacji, 30 lat temu, wiele rodzin z dnia na dzień została bez środków do życia. Mimo upływu trzech dekad od transformacji ustrojowej i gospodarczej różnice nadal są widoczne. Stąd potrzeba pomocy tym rodzinom, a głównie dzieciom, i program „Cyfrowa Gmina – Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym”.

Województwo dolnośląskie to region, gdzie zagęszczenie tych gospodarstw jest bardzo duże. To jedno z największych województw, które jest beneficjentem tego programu. Cieszymy się, że po tych 30 latach możemy zrobić coś dla tych, którzy w mojej ocenie stracili najbardziej. Czyli na tym kolejnym pokoleniu, które nie mogło dorastać w takich samych warunkach jak ich rówieśnicy z wielkich miast – mówi Janusz Cieszyński, sekretarza stanu, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. 

Pieniądze pochodzą z UE. To w sumie prawie 600 mln zł na likwidację społecznych i gospodarczych skutków pandemii.

W wyniku programu Cyfrowa Gmina – Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym „Granty PPGR” wpłynęło ponad 400 wniosków, z czego 317 zostało pozytywnie zweryfikowanych i za kwotę ponad miliona zł. zostanie zakupiony sprzęt komputerowy, który będzie pomagał te uwidocznione różnice zniwelować – mówi Julian Żygadło, burmistrz miasta i gminy Kąty Wrocławskie. 

W sumie w Polsce za prawie 600 mln zł w ramach tego programu zakupiono 220 tys. sztuk sprzętu komputerowego.

 – Zaczynaliśmy od programu, który miał kosztować 80 mln zł i szacowaliśmy, że ok. 20 tys. dzieciaków z niego skorzysta. Program nam urósł siedmiokrotnie, 10 razy więcej sprzętu trafi do dzieciaków –  Janusz Cieszyński, sekretarza stanu, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy