Miliony na wymianę „kopciuchów”. Zmień piec!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jakość powietrza jest absolutnym priorytetem dla władz miasta, dzięki ponad 20 mln z Unii Europejskiej zostaną wymienione kolejne „kopciuchy".

Ponad 20 milonów złotych otrzyma Wrocław na wymianę ponad tysiąca pieców na paliwa stałe. Promesę na przekazanie środków podpisali prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk i Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. To wszystko dzięki unijnej dotacji przekazanej przez władze województwa.

– Koszty wymiany tych kopciuchów są bardzo duże, miasto sobie radzi, ale chcieliśmy ich tymi pieniędzmi wesprzeć. Jakość powietrza jest dla nas najważniejsza – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

– Każda dodatkowo pomoc jest dla nas cenna, a taką uzyskaliśmy. Ta kwota pomoże zrealizować nasze cele – zapowiada prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Te pieniądze zostałą przekazane na wymianę nieekologicznych pieców we Wrocławiu, a także wymianę stolarki okiennej i budowę nowej instalacji centralnego ogrzewania w mieszkaniach. Najwięcej kopciuchów znajduje się obecnie w okolicach Przedmieścia Oławskiego, Nadodrza, Pl. Grunwaldzkiego. Do końca 2024 roku miasto przeznaczy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców.

– W 4 tys. mieszkań mamy do likwidacji piece. W ramach tego programu, który współfinansuje Urząd Marszałkowski zlikwidujemy tysiąc pieców, do wymiany będą jeszcze trzy tysiące. Wszystkie piece mają być zlikwidowane do 2024 roku – mówi Rafał Guzowski, pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Piec wymieniło już osiem tysięcy wrocławian. Nadal jednak są tysiące do wymiany. Mieszkańcy starający się o dofinansowanie nie muszą posiadać wkładu własnego, wszystko, dzięki programowi kawka plus.

– 15 tysięcy złotych płacimy do wymiany starego pieca, 5 tys. do wymiany stolarki okiennej, dopłaty do opłat, a także ulgi w czynszach – to wszystko dla mieszkańców, który zdecydują się na wymianę pieca – podkreśla prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Po 16 października miasto uruchomi nabór ciągły wniosków o wymianę ogrzewania w programie kawka plus. Wrocławianie, którzy ogrzewają swoje domy kopciuchami, mają jeszcze tylko 4 lata na ich wymianę. Jeżeli tego nie zrobią, to w 2024 roku mogą dostać mandat w wysokości do 5 tys. zł.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy