Miliony z Unii Europejskiej na wrocławską kulturę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Narodowe Forum Muzyki, Teatr Capitol i Teatr Polski - to tylko niektóre instytucje kulturalne we Wrocławiu, które skorzystały z unijnego dofinansowania. Gdyby nie unijne pieniądze niektóre nie powstałyby w ogóle, z kolei inne nie mogłyby się rozwinąć. Obecność Polski we wspólnocie europejskiej to wartość dla rozwoju lokalnej kultury i sztuki nie do przecenienia.

Mało kto pamięta, ale tak wyglądał kiedyś Teatr Capitol. Dzięki funduszom unijnym w latach 2011-2013 teatr został niemal czterokrotnie powiększony i gruntownie zmodernizowany w środku. Cała przebudowa kosztowała 145 milionów złotych. Fundusze unijne pokryły 80 milionów złotych z kosztów projektu. 

W trakcie tej modernizacji teatr zmienił się tak, że jest nie tylko przepiękny wizualnie – i jest oficjalnie jednym z dziesięciu najpiękniejszych teatrów w Polsce – ale też funkcjonalnie. Mamy teraz to wszystko, czego nie mieliśmy przedtem, przed tą przebudową. Mamy w jednym miejscu olbrzymie magazyny dekoracji, mamy świetne sale prób, duże i wystarczające na nasze potrzeby. Scena została powiększona, pogłębiona i poszerzona. Ma też duże kulisy, co też jest bardzo ważne w przypadku wielko-obsadowych spektakli. – mówi Joanna Kiszkis, rzeczniczka Teatru Capitol

Dzięki środkom unijnym gruntowną modernizacje przeszły również Teatr Polski oraz Teatr Współczesny.

Teatr Polski uzyskał środki na modernizację tej sceny. Ten poziom dofinansowania był w wysokości około 14 milionów złotych na wartość projektu około 23 milionów, a więc widać, że w perspektywie finansowania to dość duży zastrzyk. – zdradza Kazimierz Budzanowski, zastępca dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

– Teatr Współczesny skorzystał z drugiego rozdania środków unijnych, występując o pieniądze z programu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Na całą inwestycje złożyły się środki unijne w wysokości ponad 5,5 miliona złotych – dodaje Ryszard Nowak, zastępca dyrektora Teatru Współczesnego we Wrocławiu.

Ale benefity obecności Polski w Unii to nie tylko pieniądze na projekty modernizacyjne ośrodków kulturalnych, to również ważne eventy.

Dzięki Unii Europejskiej mieliśmy we Wrocławiu tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, to był rok 2016, pięć lat temu. Rekordowa liczba wydarzeń, ponad 4 tysiące, które odbyły się w tym roku we Wrocławiu i w zaprzyjaźnionych miastach. Ten moment poprzedziło wiele kontaktów europejskich, wielu wrocławskich artystów miało możliwość współpracy z artystami z Europy, wielu europejskich artystów odwiedziło Wrocław, wielu turystów z Europy poznało nasze miasto – komentuje Krzysztof Maj, Dyrektor Generalny Strefy Kultury Wrocław.

Trudno wyobrazić sobie Wrocław bez Placu Wolności, Narodowego Forum Muzyki lub bez pięknego wnętrza Teatru Capitol w stylu Art Deco. Zmiany w przestrzeni kultury wrocławskiej są widoczne jak na dłoni i choć dla tak wielu są oczywiste, nie byłyby możliwe w realizacji gdyby nie unijne pieniądze. 

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy