Militaria i potwory z nietypowego materiału. Debiut młodego artysty z ArtBrutu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przy ulicy Ruskiej powstał bunkier. Nie bez przyczyny, bo właśnie tutaj w galerii Art Brut 14 marca odbędzie się wernisaż wystawy Michała Czecha dotyczący właśnie militariów. To młody artysta, który po raz pierwszy wystawia swoje prace, a prace są tworzone z nietypowego materiału, bo z plasteliny.

Bunkier z betonu został zbudowany w środku galerii na potrzeby wystawy, która inspirowana jest między innymi militariami. I temat wystawy i sam materiał, z którego tworzy Michał Czech, jest nieoczywisty

– Znajdujemy się na wystawie Dead Military Expo 2024 w galerii ArtBrut przy ulicy Ruskiej 46. Jest to indywidualna wystawa Michała Czecha, młodego artysty, który od niedawna współpracuje z galerią ArtBrut. Michał zajmuje się dosyć specyficzną rzeźbą, bo rzeźbą z plasteliny. Na pierwszy rzut oka i ucha można byłoby pomyśleć, że rzeźbi w materiale w ogóle nieinteresującym. Materiale, który zwykle jest używany do produkcji modeli, jest traktowany jako materiał drugorzędny, pomocniczy, a Michał tę plastelinę potraktował jako materiał końcowy, budulcowy i tworzy z niej bardzo skomplikowane rzeźby – mówi Jarosław Słomski, opiekun artystyczny wystawy Michała Czecha.

Galerię ArtBrut i Pracownię Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej we Wrocławiu prowadzi stowarzyszenie Świat Nadziei, które wystawy organizuje 4 razy w roku.

Stowarzyszenie Świat Nadziei to jest grupa aktywistów, bo chyba tak to należy nazwać, czyli ludzi, którzy postanowili upomnieć o prawa osób niepełnosprawnych intelektualnie i z zaburzeniami psychicznymi, ale trochę inaczej niż to się robi normalnie, bo normalnie to jest trochę tak, że trzeba zapewnić tak zwany socjal, który oczywiście jest ważny, wesprzeć, pomóc w takiej organizacji życia codziennego. Tutaj powstała pracownia i galeria ArBurt. Tutaj, czyli na Ruskiej, gdzie mamy galerię, gdzie takie osoby przychodzą i stały się pełnoprawnymi artystami. Ze wsparciem artystów profesjonalnych po ASP, rzeźbiarzy, malarzy, grafików, artystów multimedialnych – mówi Katarzyna Kaczorowska, wiceprezeska stowarzyszenia Świat Nadziei.

Osby z niepełnosprawnościami są tu na pełnoprawnymi artystami. W swojej twórczości mówią o pasjach, życiu, a przede wszystkim o swojej podmiotowości artysty.

Jestem tu w zasadzie od początku. Oprócz tego, że jestem artystką, jestem asystentką, która pomaga w galerii. W 2011 miałam wystawę indywidualną na wiosnę i mi się podobało. Wystawiałam obrazki na szkle, kwiatów oczywiście, bo strasznie lubię kwiaty – mówi Elwira Zacharska, artystka Artbrutu i działaczka społeczna.

Prace Michała Czecha, który po raz pierwszy ma indywidualną wystawę, powstawały przez rok.

Yamato. Tego dwa dni budowałem, a później Gustaw, czyli działo Trzeciej Rzeszy. Pięć dni go budowałem. Tutaj są też wszystkie postacie, ale to już jest z innej części, ale to są postacie z horroru – opowiada o eksponatach Michał Czech, artysta i autor wystawy Dead Military Expo 2024.

Wystawa prac Michała Czecha Dead Military Expo 2024 potrwa do 26 kwietnia. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy