Mimo 1,5%, organizacje pożytku publicznego dostaną mniej z podatków!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rozliczając PIT, co roku tysiące Polek i Polaków przekazywało 1% podatku na organizacje pożytku publicznego. Dzięki temu fundacje i instytucje mogły realizować swoje działania, na przykład wspierać dzieci chore onkologicznie. Po zmianach w przepisach podatkowych, rozliczając się z podatku od 2023 roku będzie można przekazać 1,5% procenta! Ale… nie oznacza to, że organizacje pożytku publicznego otrzymają więcej pieniędzy. Przez przepisy Polskiego Ładu, NGOs-y tylko stracą.

Od 15 lutego rusza rozliczenie PIT-ów – w tym roku po raz pierwszy wiele osób nie będzie mogło wesprzeć organizacji pozarządowych. W wyniku zmian wprowadzonych przez rządzących w prawie podatkowym, nawet 80% mniej osób przekaże swój procent podatku. Dla NGOs-ów oznacza to ogromne straty, a podniesienie darowizn z 1 do 1,5 % tylko w teorii brzmi dobrze, a tak naprawdę nie oznacza większych wpływów.

  • Wydawać by się mogło, że to o 50% większe przychody dla organizacji pozarządowej. Nic bardziej mylnego. W przypadku naszej organizacji pozarządowej to połowa mniej podatników, to około 10% mniejsze przychody przy prawie 20% inflacji – mówi Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”. 

To wynik podniesienia kwoty wolnej od podatku z 3 tysięcy do 30 tysięcy złotych. Podatnicy, którzy zarobią poniżej tej kwoty nie muszą składać deklaracji podatkowej, a więc nie będą mogli przekazać 1,5% procenta na organizacje pozarządowe. Do tej pory wiele osób wspierało NGOs-y nawet po kilka lub kilkanaście złotych, a z tego tworzyły się duże sumy.

  • Pamiętajmy, że jednak jest to podatek, od której liczmy te 1,5%. Biorąc pod uwagę, że mamy bardzo wysoką kwotę wolną, która wzrosła prawie 10-krotnie, z drugiej strony mamy zdecydowanie niższe stawki podatku, zwłaszcza w pierwszej grupie podatkowej, czyli tych osób, które zarabiają do 120 tysięcy rocznie – to praktycznie 90% podatników rozliczających się w naszym kraju – to ten wpływ z tytułu 1,5% będzie istotnie niższy – podkreśla dr Krzysztof Biernacki, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

  • I nie ma takiej rekompensaty dla organizacji pozarządowych, które by to wyrównały. Wiemy, że wielu organizacjom zależy na tym, żeby kontynuować swoją działalność, ale patrząc na to, w jaki sposób traktuje się nas jako tak naprawdę dopełnienie działania w społeczeństwie, to zaczynam wątpić, czy jesteśmy w stanie się utrzymać na rynku. Myślę sobie, że dla każdej organizacji, która pomaga skutecznie jest to – użyję mocnego słowa – gwóźdź do trumny – dodaje Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”. 

Dla wielu organizacji pożytku publicznej wpływy z przekazywanych od podatników procentów są niezbędne i pozwalają prowadzić bieżącą działalność. W przypadku wrocławskiej Fundacji Potrafię Pomóc to prawie 3,5 miliona złotych, które podopieczni fundacji zbierają i wydają na rehabilitację.

  • Od dwóch lat obserwujemy spadek przychodów z odpisu podatkowego, przy czym jest przyrost podopiecznych i podatników. W przypadku naszej organizacji mieliśmy przynajmniej jeden taki przypadek, gdzie podopieczny reklamował w urzędzie skarbowym dużą kwotę, która powinna zostać przekazana, która była prawidłowo oznaczona w deklaracji, a nie pojawiła się ani na rachunku bankowym fundacji ani na liście szczegółowej, która pozwalałaby zidentyfikować tę wpłatę. Dlaczego tak się dzieje? To pytanie zadaję bez odpowiedzi, proszę to zrobić samemu – podsumowuje Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”. 

Zmiany wprowadzone przez rządzących to kolejne uderzenie w działalność organizacji pozarządowych. Mimo wszystko, każda kwota przekazana w ramach 1,5% pomoże organizacjom pożytku publicznego w spełnianiu swojej misji.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy