Miniaturowe zabytki Dolnego Śląska i nie tylko, można podziwiać w Kowarach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Kowarach znajduje się Park Miniatur. Znajdziemy tutaj aż 90 budowli przedstawiających zabytki Dolnego Śląska.

– Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska jak sama nazwa wskazuje, to jest miejsce, gdzie te najważniejsze zabytki Dolnego Śląska są wykonane jako modele, jako miniatury. One są wykonane w skali 1:25 – mówi Marian Piasecki, właściciel Parku Miniatur w Kowarach.

Odwiedzając park, można zapoznać się z perfekcyjnie wykonanymi modelami zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy.

– Okazuje się, że Kotlina Jeleniogórska, w której się znajdujemy, była kiedyś kotliną królów. To tutaj właśnie król pruski miał swoją letnią rezydencję. Tutaj przyjeżdżał spędzać najpiękniejsze dni w roku. A inni arystokraci, czy to ci z Kranzberg, czy ci z Berlina, czy ci z Monachium, oni również zakładali swoje rezydencje wokół rezydencji króla — mówi Marian Piasecki, właściciel Parku Miniatur w Kowarach.

Miniatury zostały wykonane za pomocą najnowszych technik modelarskich przy użyciu materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Część ekspozycji jest umieszczona pod dachem.

– Powstało tutaj 35 pałaców i zamków i jest to największe zagęszczenie pałaców, że tak powiem, w jednym miejscu. To nie nad Loarą czy w innym miejscu Europy znajdują się te pałace. Te pałace znajdowały się tu w Kotlinie Jeleniogórskiej i było to bardzo dobrym pomysłem, żeby zrealizować to jako centrum informacyjne dla turystów, którzy tu przyjeżdżają — mówi Marian Piasecki, właściciel Parku Miniatur w Kowarach.

W trakcie wycieczki można ustalić, które obiekty chcemy zobaczyć w rzeczywistym rozmiarze.

– Architekci Wrocławia również nagrodzili nas specjalną nagrodą za to, że rozpowszechniamy sztukę architektury wśród młodzieży — mówi Marian Piasecki, właściciel Parku Miniatur w Kowarach.

Wprowadzający animatorzy przedstawiają historię odwiedzanych obiektów, a także ciekawostki i legendy z nimi związane.

– Mamy w naszym parku około 90 miniatur. 90 miniatur, o których opowiadamy krótkie historie, na zasadzie co to jest, gdzie to jest i małe ciekawostki o każdym obiekcie. Park powstaje już od 23 lat. 20 lat istnieje i w tym parku znalazło już zainteresowanie około 3.5 do 4 milionów ludzi w ciągu tych 20 lat — mówi Marian Piasecki, właściciel Parku Miniatur w Kowarach.

Przewodnicy oprowadzają po polsku, angielsku, niemiecku, czesku, francusku, ukraińsku i rosyjsku.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy