Miś Uszatek poszukiwany. Bombki w Krośnicach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To magiczne miejsce o każdej porze roku, ale teraz szczególnie. Tutaj można spotkać prawdziwych aniołów, gwiazdy, gwiazdki, ale i prawdziwe gwiazdy, jak Miś Uszatek czy Myszka Miki. Jesteśmy w fabryce bombek w Krośnicach. To czas, kiedy wszyscy mają najwięcej pracy. Bo mimo pandemii nikt Świąt Bożego Narodzenia nie odwołał. A taka bombka na choince może przynieść naprawdę dużo szczęścia.

Ale zanim takie cudeńka ozdobią nasz dom podczas Świąt muszą trafić tu – do dmuchalni. Szkło nabiera wlaściwego kształtu, ale pod wpływem wysokiej temperatury. Bardzo wysokiej.

Tu na tym palniku mamy tysiąc stopni, a tu jest dodatkowy tlen, to rozgrzewa się do półtora tysiąca – mówi Piotr Zduński z Fabryki Bombek  Szklany Świat. 

Teraz bombki mogą nabrać  właściwego kształtu. 

Najprostszą jest okrągła bombka. Nad kształtkami trzeba popracować – mówi Agata Podgórska z Fabryki Bombek  Szklany Świat. 

Kolejny etap to srebrzenie bombki od środka. 

Potem są myte z tego wszystkiego i zanoszone do lakierni, żeby ją pomalować na różne kolory – tłumaczy Helena Tokaj z Fabryki Bombek  Szklany Świat. 

I tu zaczyna się najważniejszy etap produkcji – ręczne malowanie, zdobienie. Ale same wzory wymyślane są wiele miesięcy wcześniej. Teraz największą popularnością cieszy się Świat Bajek. 

Miś Uszatek, Krecik, był też Rumcajs, Hanka i Cypisek, ale teraz ich nie zrobimy, bo są bardzo pracochłonni – mówi Marzena Hofman, prezes 

Spółdzielni Szklany Świat w Krośnicach. 

Największą popularnością zdobył rodzimy Miś Uszatek, ale i Krecik , który nie wymaga wiele pracy, też jest chętnie kupowany. 

Lubię go. I Krecika i samą bajkę  – mówi pani Agnieszka z Fabryki Bombek Szklany Świat. 

Ale w tym roku na choince można powiesić też pięknego, zielonego…ogórka. 

W Niemczech jest taka tradycja, że wiesza się ogórka i ten, kto go najszybciej znajdzie, będzie miał szczęście przez cały rok – tłumaczy Dorota Pawlak, z Fabryki Bombek  Szklany Świat. 

A to szczęście przyda się pracownikom spółdzielni. Pandemia zamknęła dzieci w domach i uniemożliwiła przyjazd na wycieczki do Krośnic. Co roku o tej porze było tu tłoczno. To zabrało fabryce spory zysk. Stąd konieczność innych rozwiązań. 

— Otworzyliśmy sklep internetowy i próbujemy sprzedawać przez internet. To namiastka tego co było kiedyś, ale musimy sobie radzić – mówi Marzena Hofman, prezes Spółdzielni Szklany Świat w Krośnicach. 

W samej spółdzielni codziennie otwarty jest sklep, w którym czekają bajkowe bombki, anioły i ….zielone ogórki. Wszystko po to, by choinka na święta wyglądała po prostu bajkowo.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy