– Ta degustacja win, zapoznanie się z różnymi technologiami, szczególnie z tą tradycyjną technologią na pewno wniesie dużo ciekawego do naszej produkcji. Bo stare metody też coś mają w sobie, nie koniecznie musimy robić to drogą przemysłową, możemy coś zaczerpnąć z ich doświadczeń – mówi Jolanta Gut, Winnica Świdnicka.
Oprócz metod produkcji, od Gruzinów można również zaczerpnąć kulturę picia wina, która w Gruzji ma swoją wieloletnią i wielopokoleniową tradycję.
– Ale może też bardziej otworzyć się na to, że wino jest produktem do jakiejś gościnności, do powitania, do toastu, do wprowadzenia wesołej atmosfery – mówi Jolanta Gut.
Wino w Adżarii jest robione na różne sposoby. Dolnośląscy goście jednak najbardziej upodobali sobie wino robione tak zwaną metodą tradycyjną.
– Czyli takie, które już u nas też prawie się stosuje – pomarańczowe. Takie dość intensywne te wina, czuć tę skórkę, te mocne aromaty. Bardzo pasują do tego tutaj klimatu, do jedzenia. Z tą kuchnią i klimatem super to się zgrywa – mówi Jolanta Gut, Winnica Świdnicka.
Aktualnie trwa nabór do kolejnej edycji programu Going Global. Mogą w nim wziąć udział przedsiębiorcy z branży spożywczej, elektronicznej gamingowej oraz z branży designu.
– Nabory te będą na targi Sial w Paryżu, na targi Elektroniki w Monachium i na Tokio Game Show. To są wydarzenia, na które planujemy pojechać jeszcze w tym roku, na których chcemy przedstawiać dolnośląski potencjał, dolnośląskie firmy, produkty i dolnośląską myśl technologiczną. Serdecznie zapraszam do skorzystania z tych naborów – mówi Krzysztof Hodun, dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą UMWD.
Projekt „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” dofinansowany jest z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Zgłoszenia do programu są przyjmowane do 15 lipca. Szczegóły znajdują się na stronie umwd.dolnyslask.pl w zakładce Going Global.