Mistrzowie świata przypominają, dlaczego warto być aktywnym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jesteśmy stworzeni do ruchu, więc powinniśmy być aktywni. Niestety coraz więcej osób nie uprawia sportu, prowadzi siedzący tryb życia i nie dba o dietę, a to m.in. od aktywności fizycznej zależy nasze samopoczucie. Porozmawialiśmy z mistrzami świata o tym, dlaczego trzeba się ruszać.

Statystyki biją na alarm. Co czwarty Polak cierpi na otyłość. Z badań Eurobarometru wynika, że nasz poziom aktywności zaliczany jest do najniższych w Europie. Najczęściej chodzi o brak czasu, ale także brak chęci. Jednocześnie Polacy są świadomi, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na ich kondycję psychofizyczną. 

  • Ja jestem w sporcie od ponad 42 lat. Moja przygoda z takim czynnym ruchem zaczęła się w wieku 10 lat i trwa do dzisiaj. To z racji tego, że dbam o siebie, po prostu wiem już, co wystarczy, żebym robił, żeby czuć się dobrze, żeby mnie nic nie bolało. Najgorzej czuję się po weekendzie, kiedy leżę przed telewizorem przed Netflixem i spędzam czas, odpoczywając, aczkolwiek czuję się bardziej zmęczony niż jak cały czas jestem w ruchu – mówi Robert Maćkowiak, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w biegach krótkich, m. in. w sztafecie 4×400 metrów.

Najprostszymi formami ruchu są spacer i bieganie. Zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, poprawiają krążenie i wydolność. Spacerowanie potrafi opóźnić efekty starzenia się, a do tego łagodzi stres i jego skutki. 

  • – Ja jako zawodowiec polecam przede wszystkim te takie rekreacyjne formy ruchu. Zachęcam przede wszystkim do biegania, bo to najprostsza forma ruchu dla wszystkich. Każdy może sobie sam znaleźć informacje na temat techniki biegu i potem samemu to wykorzystać w swoich treningach. I to przyniesie nam najlepsze ten efekt zdrowotny. Ci, którzy gdzieś jeszcze nie zdążyli założyć butów sportowych, to mogą przemyśleć tę sprawę i zainteresować się swoim zdrowiem, bo to jest najważniejsza kwestia – podkreśla Łukasz Krawczuk, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w sztafecie 4×400 metrów.

Na początek warto zacząć od prostych aktywności, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać regularność i nie zrezygnować z ruchu po krótkim czasie. 

Zacznijmy po prostu te trzy razy w tygodniu, żeby nie robić ćwiczeń dzień po dniu, żeby ten jeden dzień był na odpowiednią regenerację, bo w treningu ludzie nie zdają sobie sprawy, że w treningu najważniejszą rzeczą jest regeneracja po tym treningu. Zacznijmy od zwykłych spacerów. Potem możemy ten spacer troszeczkę przyspieszyć. Następnie możemy potruchtać, czyli zrobić sobie takie marszobiegi. I jak ja to mówię, że początkiem, najistotniejszą rzeczą jest, żeby było dzień przerwy, żeby była regeneracja i tak zwane tempo konwersacyjne. Najlepiej z przyjaciółką się umówić i truchtać w takim tempie, żeby można było swobodnie plotkować – podsumowuje Robert Maćkowiak, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w biegach krótkich, m. in. w sztafecie 4×400 metrów.

Lato to dobry okres, żeby zacząć na przykład jeździć na rowerze lub pływać. Każda forma ruchu będzie wskazana i korzystna dla zdrowia.

Zobacz również

Jest często zakorkowana, a nawet zablokowana. Powody? Zbyt duże natężenie ruchu, częste roboty drogowe, niemal codzienne wypadki, zaledwie dwa pasy ruchu i brak pasa awaryjnego. Wszystko to sprawia, że autostrada A4 jest jedną z najbardziej niebezpiecznych tras w naszym kraju. Od lat powtarza się temat rozbudowy trasy, zwłaszcza na odcinku Wrocław – Krzyżowa. Czy w końcu uda się zrealizować te plan?

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy