Młode Talenty Wrocławia. Studenci i doktoranci z nagrodami

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Młodość, talent i energia - to wszystko mają w sobie Młode Talenty, czyli studenci i doktoranci z wrocławskich uczelni, którzy zostali wyróżnieni w konkursie organizowanym przez Dolnośląski Klub Kapitału. Za nami szósta edycja prestiżowego konkursu, który ma promować młodych ambitnych naukowców i działaczy.

Co roku kapituła Dolnośląskiego Klubu Kapitału, w skład której wchodzą przedsiębiorcy, rektorzy wrocławskich uczelni oraz reprezentanci władz regionu przyznaje nagrody w sześciu kategoriach: sukces naukowy, sukces w zakresie innowacji, sukces artystyczny, sukces w zakresie działalności społecznej, sukces w zakresie działalności przedsiębiorczej oraz sukces sportowy.

Wybieramy wśród studentów i doktorantów. Doktoranci to jakby studenci III stopnia. Można powiedzieć, że oni przeważają w takich kategoriach jak nauka lub innowacje, ale to oczywiste, bo oni mają już za sobą pewne lata pracy. Ale w takich kategoriach jak praca społeczna, osiągnięcia kulturalne i sportowe jest również dużo studentów. To są tylko i wyłącznie studenci uczelni wrocławskich. Wielu z nich już ma takie osiągnięcia, że renomowani badaczy lub artyści by się nie powstydzili – mówi prof. Bogusław Fiedor, przewodniczący kapituły konkursy „Młode Talenty”.

Musimy wspierać i dbać o to, żeby oni tutaj zostali u nas w naszym regionie, bo oni rozsławiają uczelnie, region, ale również Polskę. Mają sukcesy międzynarodowe, jesteśmy dumni z nich i musimy o nich dbać – dodaje Janusz Rybak, prezydent Dolnośląskiego Klubu Kapitału.

W tym roku specjalna nagroda trafiła w ręce studentki z Ukrainy. Liliia Moshniaha jest doktorantką na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zajmuje się syntezą związków z atomów węgla. Podkreśla, że studia dały jej duże możliwości rozwoju.

To jest ważne na każdym etapie kariery, ponieważ im jesteś starszy, tym więcej znasz i mniej jesteś zmotywowany. Im jesteś starszy, tym trudniej o motywację. Wspieranie młodych pomaga o tyle, że młodzi nie mają dużych osiągnięć, więc drobne cegiełki budują ich CV – wyjaśnia Liliia Moshniaha, laureatka nagrody specjalnej, doktorantka UWr.

Laureaci podkreślają, że wsparcie młodych naukowców jest bardzo ważne, bo pozwala zauważyć ich pracę szerszej publiczności. Oprócz tego to także pomoc materialna, która jest potrzebna w przypadku badań naukowych.

Każdego dnia spotykamy pewne trudności. Dzień taki jak dzisiaj, gdzie można odebrać piękną nagrodę, serce się raduje, kiedy zostaje się docenionym – mówi Miłosz Lisowski, laureat w kategorii sukces w zakresie działalności przedsiębiorczej, PWr.

Dla sztuki jest to niezwykle ważne, ponieważ wiąże się to z lataniem po całym świecie. Ja reprezentuję Wrocław i Dolny Śląsk na wszystkich kontynentach kuli ziemskiej. Da mi to nowe możliwości, otworzy nowe drzwi i pozwoli bardziej rozwijać – podkreśla Sara Dragan, laureatka w kategorii sukces artystyczny, Akademia Muzyczna.

Myślę, że wsparcie potrzebne jest zawsze i takie poczucie, że to, co się robi ma sens i jest ważne dla innych – podsumowuje Agnieszka Krawczyk-Łebek, laureatka w kategorii sukces w zakresie innowacyjni, UPWr.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy